W przeddzień rocznicy śmierci Agaty Mróz, 26-letniej siatkarki, która zmarła po przeszczepie szpiku kostnego przegrywając walkę o życie, ożyły dyskusje wokół przeszczepów. Życzeniem, które ogłosiła tuż przed odejściem znana i ceniona sportsmenka, było propagowanie idei deklaracji woli.

Od kilku lat Oddział Transplantologii i Chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu jest w ścisłej czołówce ośrodków przeszczepiających najwięcej nerek w kraju. Do poznańskiego ośrodka ciągle należy swoisty rekord – 173 transplantacje nerek w ciągu 12 miesięcy! To było jednak przed załamaniem się całej polskiej transplantologii po słynnym wystąpieniu byłego ministra Ziobry - pisze Głos Wielkopolski.

W ubiegłym roku w Poznaniu przeszczepiono 136 nerek. Po okresie zastoju, to dowód na to, że  znów wzrasta zaufanie do lekarzy i rośnie liczba identyfikowanych zmarłych dawców organów, w tym i tych, którzy wypełnii deklrację woli lub przekazali rodzinie informację, że w razie śmierci gotowi byliby podarować swoje narządy innym osobom.

Silnym ośrodkiem transplantologicznym jest również Klinika Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu, którą kieruje prof. Jacek Wachowiak. Trafiają tu mali pacjenci z białaczką, kiedy zawodzi inne leczenie, a jedyną ich szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep zdrowych komórek szpiku.

– Rocznie wykonujemy około 30 przeszczepów, w tym większość, bo 60 proc. od dawców niespokrewnionych. Odkąd 20 lat temu powstał nasz oddział transplantologii, z każdym rokiem rośnie liczba transplantacji – mówi dziennikarce Głosu Wielkopolskiego prof. Wachowiak.

Szpik jest pobierany od dawców żywych i podarować go może niemal każdy ochotnik po przejściu odpowiednich badań. Dane przebadanych osób i te dotyczące ich szpiku są przechowywane w bankach danych dawców szpiku.

W czerwcu mija 10 rocznica wybudowania nowego oddziału onkologii i hematologii w Poznaniu. Nowa inwestycja nie zakończyła starań o pieniądze na kolejne remonty i zakupy sprzętu. W zeszłym roku wydano 400 tys. zł, a w tym już wyasygnowano 300 tys. zł na przebudowę starej części szpitala.

Potrzeby jednak są ogromne. Zwrócono się więc do Orkiestry Świątecznej Pomocy, jedynego dzisiaj adresata, który może spełnić życzenia poznańskich transplantologów. Ministerstwo Zdrowia nie ogranicza liczby przeszczepów, płaci za każdy taki zabieg, ale system opieki zdrowotnej nie przewiduje finansowania wydatków na unowocześnianie ośrodków, czy na ich remontowanie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH