Pakiet onkologiczny stał się głośny, a nad Cancer Planem zapadła cisza

To co obecnie dzieje się z tzw. Cancer Planem, przypomina przypadki wielu chorych na nowotwory w Polsce. Mamy diagnozę, znamy metody leczenia, ale swoje trzeba odczekać zanim system zadziała.

Nad projektem Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 - tzw. Cancer Planem - pracowało niemal 200 lekarzy, prawników, ekonomistów, ekspertów ds. ochrony zdrowia i pacjentów. Odbyło się 20 spotkań w 10 grupach tematycznych. W pierwszych miesiącach roku do prac Rady Projektu włączyli się przedstawiciele resortu zdrowia i NFZ.

W kwietniu i maju br. projekt poddano konsultacjom społecznym. Zgłoszono 117 opinii. Dokładnie 15 czerwca o godz. 23.58 poprawiony tekst projektu trafił do skrzynki mailowej Ministerstwa Zdrowia i... zapada cisza.

Wyręczyliśmy państwo
Prof. Jacek Jassem, ustępujący przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, szef Kliniki Onkologii i Radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, potwierdza, że onkolodzy złożyli projekt w połowie czerwca br. w Ministerstwie Zdrowia, które miało uzgodnić jego założenia z innymi resortami - finansów, edukacji, nauki, pracy - bo jest to projekt, który szeroko wykracza poza obszar medyczny.

- Wyręczyliśmy państwo, przygotowując własnymi siłami, za własne środki projekt, który Polska powinna była przedstawić do końca 2013 r. Na jednym z ostatnich etapów prac uzgadnialiśmy jego elementy z MZ i NFZ, gdyż zależało nam, żeby nie była to tylko petycja, a dokument, który będzie wdrażany - taką obietnicę otrzymaliśmy. Niestety, obecnie nic o tym nie słychać. Nieoficjalnie wiemy, że wszyscy w MZ pochłonięci są pracą nad pakietem onkologicznym - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Jassem.

W jego opinii pakiet onkologiczny na pewno nie rozwiązuje problemów onkologii, a może je nawet mnożyć. - Jest powszechnie krytykowany i tę krytykę wyrażają również środowiska onkologiczne, zaniepokojeni są też pacjenci. Niektórzy utożsamiają Cancer Plan z pakietem onkologicznym, a to są dwie odrębne sprawy - podkreśla nasz rozmówca.

Karta obarczona ryzykiem
- Cancer Plan jest kompleksowym programem walki z rakiem w Polsce na najbliższe 10 lat, natomiast pakiet onkologiczny stanowi próbę rozwiązania doraźnych problemów w zakresie diagnostyki i leczenia nowotworów - stwierdza profesor.

Zwraca uwagę, że dokument powstał w ogromnym pośpiechu i pod presją politycznego nacisku. - Tak rewolucyjne zmiany należy wprowadzać rozważnie, poprzedzić je pilotażem, przedyskutować ze środowiskiem, przekonać lekarzy POZ - wymienia onkolog.

Wskazuje, że założenia pakietu onkologicznego to rozwiązania, których nikt w świecie nie przećwiczył. - Są tam co prawda niektóre rozwiązania zawarte w Cancer Planie, np. kompleksowa wielodyscyplinarna porada, ale tego się nie da zrobić z dnia na dzień.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH