Pacjent z panewką w ręce - błyskawiczna rehabilitacja czy zabieg marketingowy

Opinie specjalistów na temat programu Rapid Recovery, czyli szybkiego powrotu do zdrowia np. po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego są mocno podzielone. Jedni uważają, że to tylko marketingowy sposób na promocję szpitala, inni są zachwyceni. Chorzy, którzy mają przejść zabieg protezoplastyki są zapraszani na spotkanie informacyjne; dostają do ręki trzpień, panewkę, komponenty udowo-piszczelowe.

Cieszą się pacjenci, którzy na trzeci dzień po operacji mogą iść do domu. Zadowolone są szpitale, bo chorzy nie blokują łóżek przez kilka tygodni, jak to bywa w przypadku konwencjonalnej szpitalnej rehabilitacji.

Na rehabilitację nie idą jakieś horrendalne kwoty - jeden tzw. osobodzień w oddziale rehabilitacji kosztuje ok. 120 zł, ale sama endoproteza to już 20 tys. zł. Problemem nie są koszty rehabilitacji, czy zajmowanie miejsc, na które czekają inni pacjenci. Problemem są limity przyjęć, które powodują, że czas oczekiwania na protezoplastykę to prawie 3 lata.

O ile w Europie Zachodniej (Anglia, Belgia i Niemcy), skąd kilka lat temu przyszedł do nas Rapid Recovery, czas pobytu w szpitalu ma kluczowe znaczenie, o tyle w polskich realiach nie jest to decydująca przesłanka. Może dlatego szpitale, które wdrożyły program szybkiego usprawniania pacjenta zliczyć można na palcach jednej ręki.

Nie wszyscy od razu wstają z łóżek
Ostatnio do tej grupy dołączył oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej Szpitala św. Wincentego a Paulo Sp. z o.o. w Gdyni. Na stronie internetowej lecznicy przeczytać można, że ”program ten skierowany jest do wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego”.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH