Pacjent geriatryczny to często osoba posiadająca (zbyt) duży zapas leków

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 95-97% osób powyżej 69. roku życia regularnie zażywa leki, a ponad 35% polskiego społeczeństwa w sposób przewlekły stosuje pięć specyfików. To średnia, ale są też pacjenci biorący powyżej 10 leków na dobę - co nie zawsze jest medycznie uzasadnione, za to bardzo kosztowne.

- Stosowanie większej liczby preparatów w starszym wieku wynika z częstej w tym okresie życia wielochorobowości oraz narastającej liczby dolegliwości somatycznych. Im gorszy stan zdrowia i niższa jego samoocena, tym większe zagrożenie politerapią - mówi prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Przywołuje fińskie badania, z których wynika, że niska samoocena stanu zdrowia ponad 2-krotnie zwiększała ryzyko stosowania 6-9 preparatów, a ponad 6-krotnie ryzyko przyjmowania powyżej 10 leków. Zjawisko polipragmazji (przyjmowanie przez pacjenta wielu leków) nasilały również m.in.: depresja, nadciśnienie tętnicze, anemia, astma, dławica piersiowa, choroba zwyrodnieniowa stawów oraz cukrzyca.

Trudniejsze leczenie
Prof. Grodzicki wskazuje, że ból - jako nieodłączny towarzysz starzenia się -jest związany nie tylko z gorszą jakością życia, ale i osłabieniem, brakiem apetytu, upadkami, zaburzeniami funkcji poznawczych i depresją. Może być też przyczyną zespołu majaczeniowego.

- To, czego obawiają się lekarze w przypadku stosowania leków przeciwbólowych, to ich działania uboczne. W przypadku stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych pojawia się ryzyko pogorszenia funkcji nerek, podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego, nasilenia objawów niewydolności serca oraz krwawień z przewodu pokarmowego - wylicza specjalista.

Zwraca również uwagę, że szczególnie u pacjentów, którzy mają już zaburzenia poznawcze lub depresję istnieje problem właściwego rozpoznania bólu i oceny jego nasilenia: - U tych chorych leczenie jest trudniejsze, bo pacjenci często zażywają leki nieadekwatnie do swoich objawów - wyjaśnia. - Korzystne jest wtedy zastosowanie leków w postaci pozajelitowej: plastrów, podawania leku podskórnie.


Brakuje badań

W opinii prof. Grodzickiego, by móc przeciwdziałać polipragmazji konieczna jest znajomość działań, które ją wywołują. Jednym z nich jest brak koordynacji opieki zdrowotnej.

- Z jednej strony w wieku podeszłym występuje wiele schorzeń, co skłania lekarzy do przepisywania wielu leków, z drugiej strony każdy specjalista kieruje się rekomendacjami właściwymi dla konkretnych schorzeń. Jeśli więc pacjent leczy się u czterech specjalistów, to w konsekwencji zażywa kilka leków przepisanych przez różnych lekarzy - podkreśla prof. Grodzicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH