Pacjenci z idiopatycznym włóknieniem płuc nadal czekają na program lekowy FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Lek Esbriet (pirfenidone) może pomóc polskim pacjentom chorym na idiopatyczne włóknienie płuc (IPF). O wprowadzenie go do programu lekowego ubiega się producent. Minister Zdrowia odpowiada, że rozpatruje wniosek o refundację jednak na wydanie stosownej decyzji ma 180 dni od złożenia wniosku przez podmiot odpowiedzialny (w tym przypadku - firmę Roche).

Na śmiertelną chorobę, jaką jest IPF na świecie są dostępne jedynie dwa skuteczne leki. Korzystają z nich, w ramach refundacji, pacjenci w większości krajów europejskich. Z powodu ich wysokiej ceny polscy chorzy nie są w stanie zakupić tych leków za pełną odpłatnością. Jak podają eksperci miesięczna kuracja to koszt 6-8 tys. zł. Jedyną szansą dla pacjentów jest refundacja leków w ramach programów lekowych.

Resort zdrowia ma czas
Milena Kruszewska, rzecznik prasowy resortu zdrowia w odpowiedzi nadesłanej do redakcji portalu rynekzdrowia.pl wyjaśnia, że Ofev (nintedanib) – lek formy Boehringer Ingelheim International GmbH, która już wcześniej ubiegała się o wprowadzenie go do programu lekowego, otrzymał odmowną decyzję od ministra zdrowia.

Jak wyjaśnia Kruszewska resort rozpatrując wspomniany wniosek oparł się o zgromadzone materiały dowodowe, w tym negatywną rekomendację AOTMiT oraz wynik negocjacji cenowych prowadzonych przez Komisję Ekonomiczną. Stąd decyzja jaką wydał była negatywna.

Obecnie minister zdrowia zajmuje się rozpatrzeniem wniosku o wprowadzenie do programu lekowego leku Esbriet (pirfenidon). Jak wyjaśnia Milena Kruszewska, minister na podstawie zgromadzonych materiałów (m.in. pełnej analizy klinicznej i wyniku negocjacji cenowych prowadzonych przez Komisję Ekonomiczną) oraz wszystkich kryteriów określonych w art. 12 ustawy o refundacji podejmie stosowną decyzję. Ma na to jeszcze czas.

Ustawa stanowi bowiem, że termin na wydanie decyzji to 180 dni od złożenia wniosku przez podmiot odpowiedzialny. W przypadku konieczności uzgodnienia treści programu lekowego lub zawieszenia postępowania przez wnioskodawcę ten termin może się wydłużyć.

Tak też się stało w tym przypadku. Jak podaje firma Roche stosowny wniosek o objęcie refundację pirfenidonu został złożony 7 października 2015 r. Później jednak postępowanie zostało zawieszone na czas od 12 lipca do 12 października 2016 r.

O refundację wspomnianych leków ubiegali się także pacjenci, którzy już we wrześniu 2015 r. złożyli do MZ petycję ws. refundacji. W odpowiedzi, jaką wówczas otrzymali, resort zdrowia wyjaśniał, że sprawa jest na etapie administracyjnym.

Chorzy go nie mają
Jak tłumaczyła już wcześniej w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Katarzyna Lewandowska z I Kliniki Chorób Płuc - Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, idiopatyczne włóknienie płuc to choroba rzadka, o niepomyślnym przebiegu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH