Pacjenci: implanty słuchowe powinny być lepiej finansowane FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic alarmuje, że NFZ niewystarczająco finansuje leczenie wad słuchu metodą implantów, a pacjenci na wymianę procesorów dźwięku czekają przez wiele miesięcy. Fundusz zapewnia, że od przyszłego roku rozliczanie wymiany procesorów będzie łatwiejsze.

Pacjenci ze Stowarzyszenia Słyszeć bez Granic przekonują, że finansowanie procedur związanych z leczeniem wad słuchu metodą implantów słuchowych oferowane przez NFZ jest "dalece niewystarczające" i nie pozwala na pokrycie wszystkich związanych z nim kosztów, w tym na bieżące wymiany procesorów dźwięku.

Procesor dźwięku to zewnętrzna część implantu ślimakowego, która przetwarza słyszane dźwięki otoczenia. W codziennym użytkowaniu urządzenie to z czasem ulega zużyciu i potrzebna jest jego wymiana. Stowarzyszenie alarmuje, że jeśli taka konieczność zaistnieje już po upływie okresu gwarancji producenta, wówczas pacjenci na wymianę czekają nawet przez wiele miesięcy.

- Wystarczy wyobrazić sobie, jak zmienia się życie osoby z wadą wzroku, pozbawionej na kilka miesięcy okularów. Albo - w jakiej sytuacji jest niepełnosprawny pozbawiony wózka inwalidzkiego. W podobnej sytuacji są posiadacze implantów słuchowych. Bez sprawnego procesora dźwięku (...) świat milknie, ich normalne życie się zatrzymuje, a samodzielność znika - przekonuje stowarzyszenie.

Narodowy Fundusz Zdrowia proszony o komentarz do apelu stowarzyszenia wskazał, że p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna wydał zarządzenie zamieniające zasady rozliczania leczenia implantami słuchu.

- Nowe rozwiązanie będzie obowiązywało od 1 stycznia 2017 r. i powinno znacznie ułatwić rozliczanie wymiany procesorów, a co za tym idzie, spodziewane jest zwiększenie liczby tych świadczeń - poinformowała PAP p.o. rzecznika prasowego NFZ Sylwia Wądrzyk.

Odnosząc się do poziomu finansowania leczenia za pomocą implantów słuchu, Wądrzyk wskazała, że "w ramach otorynolaryngologii jest wydzielony zakres skojarzony na te właśnie świadczenia". Oznacza to, że w umowie pomiędzy ośrodkiem wszczepiającym a oddziałem wojewódzkim NFZ jest wyznaczona kwota zarezerwowana tylko dla tych świadczeń. Jednak to świadczeniodawca (a więc szpital) sam decyduje, ile środków przeznaczy na wszczepianie nowych implantów, a ile na wymianę procesorów. Podkreśliła jednocześnie, że taryfikacja świadczeń leży w kompetencjach Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic w przesłanym PAP komentarzu ocenia, że nowe zarządzenie NFZ "nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem wieloletnich kolejek osób oczekujących na wymianę procesorów mowy". "Zarządzenie absolutnie nie rozwiązuje problemu, jest jedynie uporządkowaniem przepisów, które obowiązywały do tej pory" - czytamy w komentarzu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH