Pabianice: finał ogólnopolskiego konkursu promującego dawstwo szpiku

W niedzielę, 7 listopada, w Pabianicach k. Łodzi odbędzie się ogólnopolski finał IX edycji programu "Dawca Szpiku".

Wszyscy, którzy chcą zostać dawcami, będą mogli oddać krew do badania, a potem znaleźć się w Rejestrze Dawców Szpiku.

Od kilku lat ogólnopolski program „Dawca Szpiku” prowadzi Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” z Łodzi przy współpracy z Fundacją Przeciwko Leukemii. Dotąd w jego ramach udało się pozyskać 2613 potencjalnych dawców szpiku.

‒ Od kilkunastu osób pobrano już szpik do przeszczepu; od niektórych dwukrotnie ‒ powiedziała PAP Maria Kaczmarska z Fundacji „Krwinka”.

Finały programu organizowane są w różnych regionach kraju i mają na celu powiększanie zasobów polskiego Rejestru Dawców Szpiku. Potencjalnym dawcami szpiku mogą zostać osoby pomiędzy 18 a 38. rokiem życia, które nie są obciążone chorobami genetycznymi. „Krwinka”, która finansuje badania, nie prowadzi indywidualnego naboru dawców. Osoby, które chcą wziąć udział w programie, muszą przyjechać na finał akcji i tam oddać krew do badań genetycznych.

W tym roku finał odbędzie się w parafii św. Mateusza Apostoła i św. Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach, bowiem o jego organizację zabiegały władze tego miasta.

‒ To jest wyjątkowa sytuacja, kiedy władze miasta same wystąpiły z prośbą do naszej fundacji, żeby zorganizować finał w ich mieście. Ale nie ogranicza to jego zasięgu terytorialnego. Każdy, z terenu całego województwa, a nawet całej Polski, może na ten finał przyjechać – zaznaczyła Kaczmarska.

Podczas finału pokazany zostanie film, który ma obalić mity związane z dawstwem szpiku. Potencjalni dawcy będą mogli także porozmawiać ze specjalistami z dziedziny onkologii i transplantologii szpiku. Później otrzymają ankietę do wypełnienia i oddadzą 10 ml krwi do badania. Organizatorzy przypominają, że osoby, które chcą zostać dawcą, muszą mieć ze sobą dowód osobisty.

Próbki przechowywane będą w stanie zamrożenia, a dane osobowe dawców wraz z wynikami badań genetycznych określającymi antygeny HLA zostaną zamieszczone w Rejestrze Dawców Szpiku prowadzonym przez Fundację Przeciwko Leukemii. Od tego momentu każdy potencjalny dawca może być poproszony o oddanie szpiku.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH