PZH: w sezonie grypowym zachorowało ponad 2,4 mln Polaków

W sezonie grypowym 2012/2013 zarejestrowano w Polsce ponad 2,4 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - poinformowano we wtorek (16 kwietnia) w Warszawie na konferencji Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.

Z najnowszych danych, jakie zebrano do 7 kwietnia 2013 r. wynika, że ponad 11 tys. osób było w tak ciężkim stanie, że z powodu grypy trzeba było je hospitalizować. U 123 chorych doszło do groźnych powikłań pogrypowych, które doprowadziły do ich zgonu.

Prof. Lidia Brydak, szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy jest przekonana, że zachorowań na grypę było znacznie więcej, bo nie wszystkie przypadki są zgłaszane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą oni wypełnić odpowiednią dokumentację, toteż wolą zapisać w karcie choroby pacjenta, że jest to przeziębienie i wypisują jedynie zwolnienie lekarskie.

- W minionym sezonie z pewnością więcej było też zgonów z powodu grypy. Podejrzewam, że mogło być ich nawet dziesięciokrotnie więcej niż wskazuje na to oficjalna statystyka - podkreśliła prof. Brydak. Wynika to z tego, że w akcie zgonu często wpisuje się jako przyczynę śmierci powikłania układów oddechowego i krążenia, a nie powikłania pogrypowe.

Szefowa Krajowego Ośrodka ds. Grypy, uważa, że zgonów i zachorowań na grypę byłoby mniej, gdyby więcej osób szczepiło się przeciwko tej chorobie. - Niestety, pod względem wyszczepienia jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie - powiedziała. W minionym sezonie przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 3,7 proc. Polaków.

Od kilku lat spada w naszym kraju odsetek osób poddających się szczepieniom. W sezonie 2011/2012 zaszczepiło się przeciwko grypie 4,5 proc. populacji, w latach 2010/2011 - 5,2 proc., a w okresie 2007/2008 - 6,4 proc.

Światowa Organizacji Zdrowia (WHO) zaleca, by w każdym sezonie grypowym zaszczepionych było co najmniej 75 proc. osób powyżej 65. roku życia. W Europie ten wymóg spełniają jedynie Holendrzy. W 2010 r. zaszczepiło się 74 proc. Holendrów oraz ponad 70 proc. Brytyjczyków i 66 proc. Francuzów. W Polsce w sezonie 2012/2013 szczepieniom poddało się zaledwie 3,4 proc. osób po 65. roku życia.

- Unikanie szczepień zwiększa zarówno liczbę zachorowań, jak i zgonów. Większe są też koszty społeczne i ekonomiczne grypy - uważa prof. Brydak. Z raportu Ernst&Young wynika, że w latach, gdy nawet nie ma epidemii, koszty pośrednie związane z grypą sięgają 836 mln zł rocznie. Wystarczy jednak zaszczepić 45 proc. populacji, żeby korzyści netto dla gospodarski wyniosły 500 mln zł.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH