PZH o grypie: 13 nowych zgonów, wzrost liczby zachorowań

W ostatnich dniach stycznia odnotowano 13 kolejnych zgonów z powodu grypy - poinformował Państwowy Zakład Higieny.

Od początku roku PZH odnotował zgony 32 osób, u których wykryto tę chorobę.

Grypę w tym sezonie wywołuje głównie wirus A/H1N1, który staje się wirusem sezonowym – przypominają eksperci. Ministerstwo Zdrowia uspokaja, powołując się na dane epidemiologiczne z Polski i innych krajów, że grypa w większości przypadków zachorowań ma typowy, lekki lub umiarkowany przebieg. 

Od 23 do 31 stycznia zarejestrowano ogółem 69 512 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Dla porównania, przez cały styczeń w 2010 roku zarejestrowano 64 446 takich przypadków. 

Średnia zapadalność w ostatnich dniach stycznia wynosiła ok. 20 osób na 100 tys. ludności. W porównaniu z początkiem miesiąca wzrosła ona ponad dwukrotnie. 

Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, ponieważ może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby. Osoby ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy powinny być bezzwłocznie leczone preparatami antywirusowymi – przypomina w zaleceniach dla lekarzy Ministerstwo Zdrowia. 

MZ podkreśla jednak, że w większości przypadków grypa przebiega łagodnie, a podstawowy zestaw leków obniżających gorączkę i zmniejszający dolegliwości wystarcza podczas kuracji. Specjaliści nie zalecają stosowania preparatów z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna, polopiryna), zwłaszcza u dzieci. 

Konsultacji z lekarzami koniecznie wymagają chorzy z takimi objawami jak: gorączka powyżej 38,5 st. C. trwająca dłużej niż dwa dni, duszność spoczynkowa, obniżenie ciśnienia krwi, znaczne osłabienie, zawroty głowy, zaniki świadomości, odwodnienie. 

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką. Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH