PZH: mamy do czynienia z rodzimym charakterem zarażeń niecieniem

Wykrycie Dirofilaria Repenes w komarach na terenie Mazowsza może potwierdzać rodzimy charakter zarażeń występujących ostatnio u ludzi i psów - donosi Państwowy Zakład Higieny w Warszawie

W Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny prowadzone są badania mające na celu określenie rozprzestrzenienia się Dirofilaria repens na terenie Mazowsza wśród psów, które stanowią rezerwuar pasożyta oraz wśród występujących na tym terenie komarów, które mogłyby przenosić pasożyta. Zbierane są również informacje o zachorowaniach ludzi.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl PZH, z zebranych dotychczas informacji wynika, że zarażenie Dirofilaria repens potwierdzono u 20 osób w naszym kraju.

Odsetek zarażonych psów wśród zbadanych na terenie Mazowsza jest wysoki i waha się od kilkunastu do 20%.

W tym roku wykryto komary zarażone Dirofilaria repens w populacji występującej na zachodnim Mazowszu - dodatnie wyniki badania DNA uzyskano w próbkach zebranych w lipcu w latach 2010 - 2012. 

Od kilku lat w Polsce są wykrywane przypadki podskórnej dirofilariozy zarówno u ludzi jak i u psów. Dirofilaria repens to zoonotyczny nicień, przenoszony przez komary, którego obecność objawia się w formie zmiany podskórnej w różnych częściach ciała człowieka, czasami pod spojówką oka lub w gałce ocznej.

Czynnik chorobotwórczy to nicień Dirofilaria repens - pasożyt psów i lisów występujący dotychczas głównie w strefie klimatu ciepłego na różnych kontynentach. Pies jest żywicielem ostatecznym pasożyta to znaczy, że w jego organizmie rozwijają się dojrzałe płciowo stadia, które dają początek nowemu pokoleniu larw, tzw. mikrofilarii krążących później we krwi.

Pijąc krew zarażają się komary a w ich ciele larwy ulegają przeobrażeniu do postaci inwazyjnej Inwazyjne larwy w trakcie żerowania komara na następnym żywicielu wnikają do tkanki podskórnej. Jeżeli żywicielem tym będzie przypadkowo człowiek, pasożyt osiągnie postać dorosłą jednak nie będzie się dalej rozmnażał.

W przypadkach zarażenia człowieka wymagających interwencji stosuje się chirurgiczne usunięcie pasożyta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH