PTN: nowe standardy opieki medycznej nad noworodkami

Opracowano nowe standardy opieki medycznej nad noworodkami. Mają pomóc neonatologom w najtrudniejszych sytuacjach klinicznych, a także w ich codziennej pracy.

Prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, które opracowało standardy, wyjaśniła, że stanowią one zbiór zaleceń dotyczących 28 obszarów opieki nad noworodkiem, zarówno w szpitalu po urodzeniu dziecka, jak i po jego wyjściu do domu.

Wśród opracowanych zagadnień znalazły się m.in. organizacja oddziałów noworodkowych, badania obrazowe ośrodkowego układu nerwowego, wentylacja inwazyjna i nieinwazyjna noworodków, koordynacja opieki wielospecjalistycznej nad wcześniakami, a także problemy związane z infekcjami, w tym takie, jak sepsa u noworodka, bakteryjne zakażenie opon mózgowo-rdzeniowych i profilaktyka zakażeń wirusem RS.

 -  W monografii znalazł się też bardzo ważny rozdział dotyczący opieki psychologicznej nad dzieckiem oraz opieki paliatywnej w neonatologii - tłumaczyła specjalistka.

- Standard dotyczący problemów etycznych w neonatologii z uwzględnieniem opieki paliatywnej jest o tyle ważny, że nie ma żadnych przepisów prawnych dotyczących niestosowania uporczywej terapii u skrajnie niedojrzałych noworodków, jak i takich z ciężkimi wadami wrodzonymi. Są sytuacje, gdy możemy technicznie takiego noworodka utrzymać przy życiu, ale ma już to znamiona uporczywej terapii - powiedziała współautorka tego rozdziału, prof. Magdalena Rutkowska z Centrum Zdrowia Dziecka.

Dodała, że standardy wskazują, jakich grup noworodków to dotyczy, jak prowadzić na oddziałach dyskusję na ten temat, ponieważ to, czy ratować takiego noworodka jest decyzją wspólną zespołu lekarzy i pielęgniarek.

W zaleceniach nie skoncentrowano się jedynie na tygodniu ciąży, w którym rodzi się dziecko, czy masie jego ciała, ale wskazano czynniki, które mogą poprawić lub pogorszyć jego rokowanie.

- Mają one ułatwić podjęcie decyzji na sali porodowej, albo w późniejszym okresie życia tych dzieci - zaznaczyła neonatolog.

Prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, zwróciła uwagę, że w monografii znalazły się również zalecenia odnośnie koordynacji opieki wielospecjalistycznej nad wcześniakami do ukończenia przez nie 3. roku życia.

Zaproponowano, by koordynatorami tej opieki byli neonatolodzy, ponieważ mają największą świadomość powikłań, które mogą wystąpić lub wystąpiły oraz świadomość ich następstw.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH