PTD: protest w sprawie nowego wykazu list refundacyjnych

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne przesłało do resortu zdrowia protest w sprawie nowego wykazu list refundacyjnych, w którym nie znalazły się nowoczesne leki dla chorych na cukrzyce typu 2.

W piśmie do ministra zdrowia prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wskazuje m.in. że w projekcie wykazu po raz kolejny nie umieszczono żadnych nowych leków przeciwcukrzycowych.

''Mija kolejny rok bez poprawy możliwości leczenia chorych na cukrzycę typu 2 w naszym kraju. Wysocy urzędnicy Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie zapewniali (m.in. w trakcie posiedzeń Komisji Zdrowia Sejmu, podczas rozmów z władzami PTD), że nowe leki przeciwcukrzycowe z grupy leków inkretynowych będą w najbliższym czasie refundowane, przynajmniej w określonych wskazaniach'' - zaznacza prof. Czupryniak.

W jego opinii, kontynuowanie nierefundowania leków inkretynowych jest dla pacjentów i ich lekarzy całkowicie niezrozumiałe. Wyjaśnia, że dwa leki z grupy inhibitorów DPP-4 umieszczono w projekcie wykazu leków refundowanych z dn. 17 listopada 2011 r., niestety usunięto je w wykazie obowiązującym od 1 stycznia br.

''Od lat środowisko diabetologiczne przedstawia rozwiązania, które pozwalają - dzięki nowym instrumentom finansowym, jak np. dzielenie ryzyka - w pełni kontrolować wydatki związane z refundacją tych leków. Możliwość ich stosowania, chociażby w zawężonych wskazaniach, jakościowo zmieniłoby leczenie chorych na cukrzycę typu 2. Poprawa ta zostałaby uzyskana poprzez radykalne zmniejszenie ryzyka wystąpienia hipoglikemii (leki te nie wywołują bowiem niedocukrzeń), ułatwienie redukcji masy ciała (leki te nie wywołują przyrostu masy ciała, a niektóre pozwalają zredukować nadwagę), mniejsza też byłaby konieczność wykonywania przez pacjentów samokontroli glikemii przy użyciu glukometru (bo znika ryzyko niedocukrzeń), co dodatkowo pozwoliłoby obniżyć wydatki refundacyjne'' - pisze szef PTD.

Wskazuje też, że Polskie Towarzystwo Diabetologiczne od lat - leki inkretynowe wprowadzono prawie 5 lat temu - przedstawia jednoznaczne merytoryczne argumenty za refundacją tej grupy leków, a we wszystkich krajach UE są one w różnym stopniu refundowane i przynoszą ewidentną korzyść pacjentom. Najnowsze dane wskazują też, że mogą również zmniejszać ryzyko rozwoju powikłań naczyniowych cukrzycy.

Prof. Czupryniak podaje też, że  w mijającym roku MZ planowało oszczędzić ok. 1 mld zł z wydatków refundacyjnych. Ostatnie analizy wskazują, że kwota ta będzie bliska 2 mld zł.

''Oszczędności te zostały w znacznym stopniu poczynione dzięki ograniczeniu refundacji niektórych preparatów insulin oraz pasków testowych do glukometrów - co bezpośrednio obciążyło osoby chore na cukrzycę. Nie istnieją zatem jakiekolwiek powody - ani merytoryczne, ani finansowe - aby nie refundować, chociażby w określonych wskazaniach, leków inkretynowych, zwłaszcza, że według propozycji podziału ryzyka składanych MZ przez producentów tych leków kwoty refundacji wyniosłyby 10-30 mln zł rocznie'' -  argumentuje diabetolog.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH