PTD oświadcza: leki stosowane w terapii cukrzycy są bezpieczne

W związku z wypowiedziami wiceministra zdrowia Andrzeja Włodarczyka w dniach 29 i 30 grudnia 2011 r. dotyczącymi niektórych leków stosowanych w Polsce w leczeniu cukrzycy (analogi insulin, leki inkretynowe) diabetolodzy w całym kraju otrzymali od pacjentów wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zdecydowało się zatem wydać oświadczenie w tej sprawie.

PTD uspokaja w oświadczeniu chorych na cukrzycę. Zapewnia, że mogą oni bezpiecznie kontynuować terapię wspomnianymi lekami. Oceną ich bezpieczeństwa zajmują się specjalnie powołane agencje krajowe i międzynarodowe. W Europie jest to EMA (European Medicines Agency), w Polsce AOTM (Agencja Oceny Technologii Medycznych), w USA FDA (Food and Drug Administration).

Leki te zostały przez wspomniane agencje ocenione jako bezpieczne i dopuszczone do obrotu. W najbliższym czasie nie są oczekiwane żadne nowe stanowiska w tym zakresie: ma miejsce jedynie rutynowe monitorowanie sytuacji, tak jak w przypadku wszystkich innych dostępnych na rynku światowym preparatów medycznych.

Dotyczy to także oficjalnego stanowiska EMA dotyczącego kwestii analogów długodziałających insuliny. Agencje opierają swoje opinie i decyzje na podstawie całokształtu wiedzy pochodzącej z wielu badań naukowych, a nie pojedynczych doniesień o bardzo zróżnicowanej wartości naukowej, które przynoszą czasem sprzeczne wyniki.

Prof. Leszek Czupryniak, prezes PTD, dodaje, że organizacja pozostaje w kontakcie ze swoim reprezentantem prawnym i analizuje, czy w trakcie wspomnianych wypowiedzi nie doszło do rozpowszechniania nieprawdziwych wiadomości mogących wywołać niepokój społeczny i czy nie zostały naruszone dobra osobiste członków PTD.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH