PTD: nagrody dla ks. Arkadiusza Nowaka i Jerzego Owsiaka

14 listopada prof. Leszek Czypryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wręczył nagrody PTD "Bene Melitus" ks. Arkadiuszowu Nowakowi, pomysłodawcy "Koalicji na rzecz Walki z Cukrzycą", oraz Jerzemu Owsiakowi prezesowi Wielkiej Orkierstry Świątecznej Pomocy (WOŚP).

Jak tłumaczył prof. Czupryniak, z inicjatywy prowadzonego przez ks. Arkadiusza Nowaka Instytutu Praw Pacjenta, powstała "Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą", dzięki której zwiększył się poziom świadomości społecznej na temat cukrzycy. 

- Jestem od lat w swojej działalności społeczno-publicznej przekonany o tym, że wszelkie działania wspólne, szczególnie dotyczące troski o pewną grupę chorych, są o wiele lepsze i ważniejsze, niż działanie w pojedynkę - powiedział ks. Arkadiusz Nowak odbierając nagrodę.

Wręczając nagrodę Jerzemu Owsiakowi, prof. Czupryniak podkreślał, że zaangażowanie WOŚP w program udostępniania pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży był akcją bezprecedensową na skalę europejską. Dodał, że działania WOŚP zmusiło władze naszego kraju do wprowadzenia tego leczenia.

- To żona, która zajmuje się w Fundacji obszarem medycznym, przekonała mnie 7 lat temu, że może to być działanie wręcz rewolucyjne i przy okazji może dokonać się wiele pozytywnych zmian - tak się stało. Dzięki temu mogliśmy kupić 2,9 tys. pomp, stając się liderem światowym w leczeniu dzieci - mówił dziękując za nagrodę Jerzy Owsiak.

Przypominał, że kiedy program wyposażania w pompy insulinowe dzieci od lat 0 do 10 przejęło ministerstwo, środowisko diabetologiczne zapomniało o WOŚP. - Nie mieliśmy informacji zwrotnej od diabetologów i bardzo to przeżywaliśmy. Dowiedzieliśmy się o decyzji resortu z telewizji - mówił Jerzy Owsiak. Podkreślał, że WOŚP była w stanie niemal w 100 proc. sprostać zapotrzebowaniu na pompy insulinowe.

Jak informował prezes WOŚP, obecnie w ramach programu pomocy ciężarnym z cukrzycą zakupiono już 290 urządzań, a prof. Jacek Sieradzki przygotował 12 ośrodków, gdzie pompy zakupione przez Fundację czekają na kobiety w ciąży. Dodał, że WOŚP za cel tegorocznego Finału wybrała pozyskanie środków m.in. właśnie na zakup pomp insulinowych dla kobiet z cukrzycą w ciąży.

- Chcemy, żeby tych ośrodków było przynajmniej 17 - zapowiedział Jerzy Owsiak i dodał, że WOŚP jest w stanie zakupić tyle pomp, ile będzie potrzeba. - Tylko nie zapominajcie o nas  - apelował Jerzy Owsiak, zauważając, że na działania związane z cukrzycą Orkiestra wydała w ciągu siedmiu lat już 25 mln zł.

Prosił o pomoc w zrealizowaniu celu, jakim jest stworzenie 17 ośrodków dla ciężarnych z cukrzycą. - Chodzi o lekarzy-diabetologów, którzy się podejmą przyjmowania tych kobiet i prowadzenia leczenia z pompą zakupioną przez Fundację - przekonywał Jerzy Owsiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH