
Optymalne leczenie bólu po operacji przyspiesza rekonwalescencję pacjentów i skraca pobyt w szpitalu, przez co jest bardzo opłacalne dla budżetu państwa - przekonują lekarze z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.
– U ponad 50 proc. pacjentów ból pooperacyjny nie jest uśmierzany we właściwy sposób – powiedział w czwartek (10 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie prezes Towarzystwa (PTBB) prof. Jan Dobrogowski.
Za najważniejszą przyczynę tego stanu rzeczy specjaliści obecni na konferencji uznali brak właściwej organizacji leczenia bólu w placówkach medycznych. Personel medyczny nie jest bowiem jednolicie kształcony na temat mechanizmów powstawania bólu, metod jego uśmierzania czy monitorowania.
Poza tym w polskich szpitalach nie ma formalnego obowiązku wprowadzenia specjalistycznych procedur przeciwbólowych, jakie funkcjonują w wielu krajach europejskich, m.in. monitorowania poziomu bólu u pacjentów.
Prof. Dobrogowski podkreślił, że pozytywnych zmian na tym polu nie da się wprowadzić, jeśli płatnik, czyli Narodowy Fundusz Zdrowianie przeznaczy na ten cel dodatkowych środków. – Obecnie procedura leczenia bólu po operacji nie jest przez NFZ opłacana – zaznaczył.
Jak odpowiadał rzecznik NFZ, Andrzej Troszyński, koszty związane z leczeniem bólu pooperacyjnego są wliczone do kosztów całej procedury związanej z danym zabiegiem. – W ramach tej procedury NFZ płaci za wszystko, co lekarze uznają za konieczne dla pacjenta – podkreślił.
Prof. Dobrogowski wyjaśnił, że pooperacyjne leczenie bólu nie ma wyceny punktowej i nie jest przez płatnika opłacane, mimo że wymaga dodatkowego sprzętu (jak cewnik zewnątrzoponowy do podawania leków) i pracy personelu. Jego zdaniem, optymalne leczenie bólu po operacji można by finansować na podstawie procedury jakości, bo faktycznie jest to poprawa jakości opieki medycznej.
Jak przekonywał profesor na konferencji, wśród polskich lekarzy i pacjentów ciągle panuje przekonanie, że ból jest nieodzowną częścią choroby, że musi towarzyszyć operacji i trzeba go cierpliwie znosić. Tymczasem, jest on nie tylko niepotrzebnym cierpieniem, ale też zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych – jak zaburzenia krążenia czy oddychania – które wydłużają pobyt chorego w szpitalu. Ponadto stres związany z bólem może prowadzić do depresji i osłabiać odporność, co również spowalnia rekonwalescencję.
Według niego, statystyki wskazują, że w Polsce co roku ok. 200 tys. pacjentów pozostaje w szpitalach dłużej z powodu komplikacji wywołanych bólem po operacji. To generuje ogromne koszty, bo hospitalizacje są jednym z najdroższych elementów terapii. W Europie koszty źle leczonego bólu szacuje się rocznie na 34 mld euro.

CZYTAJ TAKŻE
- 09:20 Szpital w Piekarach Śląskich alarmuje: idą święta, liczba przyjęć pilnych wzrosła o 50 proc.
- 08:25 Katowice: unikalna rehabilitacja dla osób po urazach twarzy
- 07:30 Ministerstwa odżegnują się od projektu likwidacji opłaty uzdrowiskowej
- 07:00 Wzrok Polaków mają ratować rogówki od czeskich zmarłych. Powinniśmy się cieszyć czy wstydzić?
- PT, 21:25 Medicover Polska jako pierwsza firma z branży medycznej wdraża mojeID
- PT, 20:40 Znaleźć DNA raka krążące w płynach ustrojowych - specjalista od epigenetyki oferuje współpracę...
- PT, 19:55 Nominacje profesorskie w dziedzinie nauk medycznych
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 3 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 6 Ministerstwo Zdrowia o wycofaniu rozporządzenia nt. standardu rachunku kosztów
- 7 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych