PPOZ krytycznie o wiarygodności statystyk badań bilansowych podanych przez NFZ

Dane o ilości wykonywanych badaniach bilansowych przedstawione przez NFZ rażąco odbiegają od tych, które posiada Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia - twierdzi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przypomina, że prezes Funduszu, na wrześniowej konferencji prasowej, poinformowała opinię publiczną o stale malejącej liczbie wykonywanych przez lekarzy w POZ badań bilansowych.

Według PPOZ, dane o ilości wykonywanych badań bilansowych przedstawione przez NFZ rażąco odbiegały od tych, które posiadało Porozumienie, co nie tylko "oburzyło, ale i zaniepokoiło lekarzy".

Jak przekonuje Bożena Janicka, prezes PPOZ, podstawowa opieki zdrowotna od lat skutecznie otacza troską kolejne roczniki polskich dzieci. Rolę tę pełnią lekarze specjaliści pediatrii oraz medycyny rodzinnej, którzy - według niej - przywiązują szczególną wagę do badań bilansowych, szczepień ochronnych i patronaży w myśl zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

- Z informacji, które podaje Sanepid i resort zdrowia wynika, że wyszczepialność naszych dzieci jest jedną z najwyższych w Europie! Dokonując również analizy codziennej naszej praktyki, wyciągnęliśmy wnioski, że statystyki podane przez prezes NFZ zostały albo zmanipulowane, albo tak przeprowadzone, żeby ich wynik był taki, jaki z góry sobie założyła prezes NFZ - nie przebiera w słowach Bożena Janicka, wypowiadając się w oficjalnej informacji dla prasy.

Dodaje, że PPOZ zwrócił się do Instytutu Matki i Dziecka z prośbą o informacje w zakresie wykonywania badań bilansowych  w Polsce.

- Instytut potwierdził przypuszczenia lekarzy z PPOZ. Dane przedstawione przez NFZ są nieprawdziwe. Wykonanie badań bilansowych w POZ wynosi: 75 proc. uczniów zasadniczych szkół zawodowych w mieście i 95  proc. uczniów szkół podstawowych na wsi. Instytut potwierdził również, że na niezgodny z prawdą przekaz medialny zwrócił uwagę Funduszowi, wystosowując na ręce prezes NFZ oficjalne pismo - wskazuje Janicka.

W jej opinii, oskarżenia prezes NFZ skierowane w stronę lekarzy rodzinnych o niedbalstwo przy wykonywaniu badan bilansowych są nieuzasadnione.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH