PPOZ: gdzie jest ustawa o zdrowiu publicznym?

Lekarze z PPOZ wyrażają zaniepokojenie stanem prac nad ustawą o zdrowiu publicznym. Ich zdaniem, w dalszym ciągu brakuje ustawy, która uporządkuje system związany ze zdrowiem publicznym społeczeństwa.

- Nadal nie mamy przepisów koordynujących programy zdrowotne. Brakuje też odpowiedzi, kto za co odpowiada w dziedzinie zdrowia publicznego. Ponadto nikt nie zwraca uwagi na fakt, że zdrowie publiczne to problem nie tylko resortu zdrowia - przypominają lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Potrzebujemy ustawy, która utrzyma w zdrowiu nasze społeczeństwo od momentu narodzin do późnej starości - zwłaszcza teraz, kiedy coraz częściej zmagamy się z problemami starzejącego się społeczeństwa. Dzisiaj w pracach międzyresortowych brakuje nam koordynowania działań różnych zespołów i instytucji odpowiedzialnych za edukację, politykę społeczną, zdrowotną. Najbardziej było to widoczne podczas ostatnich sejmowych komisji zajmujących się zdrowiem publicznym - mówi Bożena Janicka prezes PPOZ.

Jak dodaje, posłowie i goście jednomyślnie podkreśli potrzebę opracowania kompleksowej, długofalowej strategii, której celem będzie uporządkowanie funkcjonującego systemu ochrony zdrowia, opieki społecznej, roli rodziny w zakresie opieki długoterminowej zapewniającej osobom przewlekle chorym oraz starszym  i niesamodzielnym, dostępność do kompleksowej opieki, w tym opieki medycznej. Jednak dopóki nie będzie spójności w tych działaniach, dopóty nic pożytecznego nie wypracujemy.

- Brakuje polityki długofalowej i oczekiwanej "Konstytucji Zdrowia", czyli nadrzędnej Ustawy o Zdrowiu Publicznym, która skoordynuje prace resortów, edukację, szkolenia i opiekę, w tym także zdrowotną. Podjęcie spraw związanych ze zdrowiem publicznym nabiera  właśnie teraz szczególnego znaczenia w kontekście wyzwań demograficznych, by jak najlepiej zorganizować wydłużające się życie Polaków w zdrowiu i aktywności, bo tylko zdrowe społeczeństwo może zapewnić wzrost gospodarczy i społeczny kraju. Chociażby z tego powodu utrzymanie zdrowia społeczeństwa powinno stanowić priorytet  ekipy rządzącej, dlaczego więc tak nie jest – dodaje Andrzej Masiakowski z PPOZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH