POChP: wykonaj bardzo prosty test odczuwania duszności Dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP

Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zachęca do wykonania testu duszności (mMRC), który w prosty i szybki sposób sprawdzi, jak bardzo dokucza mam duszność, a jego wynik pomoże zmodyfikować leczenie, aby było jeszcze bardziej skuteczne. Wypełniony test* wystarczy przekazać lekarzowi prowadzącemu.

W Polsce na POChP cierpi ok. 2 miliony osób. Podczas III Polskich Dni Spirometrii organizowanych przez Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP we wrześniu br. przebadano 8892 pacjentów, z czego ponad 1612 skierowano do dalszej diagnostyki płuc.

Po zdiagnozowaniu choroby kluczowe jest odpowiednie leczenie i efektywna rehabilitacja. Ewaluację skuteczności przypisanych pacjentowi leków, wdrożonych metod rehabilitacyjnych oraz elementów nowego modelu życia ułatwi lekarzowi wypełniony test mMRC, określający skalę duszności u pacjenta.

Wykonanie testu jest bardzo proste. Wystarczy na formularzu testu zaznaczyć twierdzenie, które w najbliższy prawdy sposób opisuje stopień odczuwania duszności i przekazać wypełniony formularz lekarzowi prowadzącemu.

W ramach obchodów Światowego Dnia POChP (18 listopada), który w tym roku obchodzony był pod hasłem "Nie jest za późno" Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dostarcza pacjentom w całej Polsce materiały informacyjne o chorobie wraz z gotowym do wypełnienia testem mMRC. Są one dystrybuowane przez pielęgniarki, eksponowane przed gabinetami lekarskimi, jak również proponowane pacjentom przez lekarzy podczas wizyty.

- Duszność to najbardziej uciążliwy aspekt POChP. Test duszności pomaga skutecznie zweryfikować jakość leczenia i rehabilitacji u już zdiagnozowanego pacjenta - informuje dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Federacji.

- Nadal staramy się przekonywać pacjentów do wykonywania spirometrii, ale teraz pragniemy zwrócić się także do tych, którzy z POChP już się zmagają i być może dzięki testowi duszności uda się dobrać "leczenie na miarę" chorego - dodaje.

Co ważne, pacjent nie musi koniecznie przekazywać lekarzowi testu znajdującego się na oficjalnych drukach Federacji. Wystarczy, że na formularzu testu zaznaczy właściwe twierdzenie i przekaże je lekarzowi w formie pisemnej. Taki dokument zostanie dołączony do karty przebiegu choroby i będzie mógł stanowić podstawę do ewentualnej modyfikacji planu leczniczego.

- Każda niezdiagnozowana osoba, która odczuwa duszność powinna trafić do lekarza i poddać się badaniu spirometrycznemu. Na spirometrię powinny się zgłosić osoby, które kaszlą w sposób przewlekły (ponad 8 tygodni), mają duszności przy wysiłku lub w spoczynku, a szczególnie palacze tytoniu po 40. roku życia. W wielu przypadkach nie jest jeszcze za późno, by wydłużyć sobie życie - mówi dr Dąbrowiecki.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH