PO: brak niepublicznego ratownictwa medycznego to realne zagrożenie dla pacjentów Prof. Grodzki: - Niszczenie sektora prywatnego w ratownictwie spowoduje realne zagrożenie dla ludzi. Fot. Archiwum

Rząd, kierując się fobią upaństwawiania wszystkiego, doprowadzi do likwidacji niepublicznego ratownictwa medycznego, brak tego sektora spowoduje realne zagrożenie dla pacjentów wymagających nagłej pomocy - uważają politycy PO. Oczekują informacji w tej sprawie od ministra zdrowia.

Na początku lutego sejmowa komisja zdrowia poparła rządowy projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który przewiduje upaństwowienie systemu ratownictwa medycznego - prywatne podmioty takie świadczenia będą mogły realizować do końca 2018 r. Projekt przewiduje też, że dyspozytornie medyczne będą komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego.

Na poniedziałkowej (26 lutego) konferencji prasowej w Sejmie parlamentarzyści PO wyrazili zaniepokojenie rządowym projektem.

- Fobia upaństwawiania wszystkiego i centralizacji, którą kieruje się ten rząd powoduje, że system niepublicznego ratownictwa zniknie, zaś nie widzimy pomysłu na wypełnienie tej luki. Wzywamy ministra zdrowia do przedstawienia informacji w tej sprawie - powiedział poseł PO, szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Jak mówił, projektowane rozwiązanie łączy się "z likwidacją 150-ciu zespołów ratowniczych i zagrożeniem bezpieczeństwa dla dwóch milionów pacjentów". - Nie wprowadza się dzisiaj zmian w budżecie, aby zapewnić zakup czy jakikolwiek inny sposób nabycia karetek, które wypadną z systemu po wprowadzeniu tych zmian - podkreślił Arłukowicz.

Zdaniem obecnego na konferencji senatora PO Tomasza Grodzkiego w projektowanej nowelizacji jest wiele szczegółów rodzących wątpliwości, m.in. zespoły ratownicze, w których skład ma wchodzić trzech zamiast dwóch ratowników oraz przeniesienie dyspozytorów medycznych pod władzę wojewody.

- W obecnym kształcie ustawy jednostki państwowe i jednostki prywatne dorobiły się zupełnie przyzwoitej współpracy i wszyscy zgodnie świadczą usługi dla pacjentów. Niszczenie sektora prywatnego w ratownictwie spowoduje realne zagrożenie dla ludzi wymagających nagłej, pilnej pomocy - powiedział Grodzki, który zasiada w senackiej komisji zdrowia.

Projekt nowelizacji poparło 19 posłów sejmowej komisji zdrowia, 5 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Według Ministerstwa Zdrowia celem nowelizacji jest wzmocnienie wpływu państwa na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, którzy znajdą się w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

"Pozostałe służby ratownicze (Państwowa Straż Pożarna i Policja) są instytucjami o charakterze publicznym, a ich działalność jest gwarantowana przez państwo. Ratownictwo medyczne na tle tych służb stanowi wyjątek - co wymaga naprawy" - przekonuje resort zdrowia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH