PMR przewiduje wzrost rynku diagnostyki laboratoryjnej

W latach 2012-2016 dynamika wzrostu rynku diagnostyki laboratoryjnej w Polsce nie przekroczy 10 proc. w żadnym z analizowanych lat, przy czym w 2011 r. wartość sprzedaży w tym obszarze wyniosła blisko 1,3 mld zł - wynika z raportu firmy badawczej PMR.

Największą część rynku diagnostyki laboratoryjnej (IVD) w Polsce pod względem wartości stanowi sprzedaż odczynników. Udział odczynników w wartości rynku wzrósł w 2011 r. w porównaniu z 2008 r. o 7 proc. Według PMR wynikało to z faktu, iż w ostatnich latach, kiedy doszło do spowolnienia gospodarczego, placówki opieki zdrowotnej rzadziej kupowały sprzęt, natomiast badania, do których potrzebne są odczynniki, musiały być przeprowadzane. Struktura rynku polskiego jest podobna do struktury w całej Unii Europejskiej.

Z kolei sprzedaż pasków do glukometrów wygenerowała w 2011 r. 44 proc. całkowitej sprzedaży produktów diagnostyki IVD w Polsce. Udział tego segmentu w rynku IVD w Polsce wzrósł w latach 2007-2011 o 8 proc., przy czym w 2011 r. dynamika wzrostu rynku wyniosła blisko 20 proc. Duży wpływ na segment produktów dla diabetyków ma polityka refundacyjna państwa. Wydarzeniem, które w największym stopniu oddziałało na tą kategorię w ostatnich latach, było wejście w życie nowej listy leków refundowanych od 1 stycznia 2012 r. Na liście tej nie znalazły się bowiem testy paskowe czołowych producentów.

PMR przypomina, że w związku z zapowiedziami usunięcia tych produktów z list, a co za tym idzie, wzrostu cen dla pacjenta, pod koniec 2011 r. pacjenci masowo wykupywali testy diagnostyczne, co było motorem wzrostu całego rynku IVD. Produkty wróciły do refundacji od 1 marca 2012 r.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z 2011 r., w Polsce jest około 2 mln diabetyków, a liczba ta w ciągu 20 lat ma się podwoić. Będzie to jeden z głównym czynników rozwoju tego segmentu.

Zdaniem ekspertów z PMR na zmiany na szeroko pojętym rynku IVD może wpływać komercjalizacja placówek ochrony zdrowia. Średnia liczba parametrów zlecanych do zbadania przez lekarzy z placówek komercyjnych w jednej próbce wynosi bowiem 6-7, podczas gdy w publicznych placówkach jest to średnio 3.

Ponadto, w ramach racjonalizacji kosztów nowi właściciele przekształconych placówek ochrony zdrowia mogą decydować się również na outsourcing laboratoriów diagnostycznych. Powodować to będzie zmiany struktury własnościowej laboratoriów, a także inwestycje w aparaturę do diagnostyki laboratoryjnej. Jak zauważają w PMR bardzo często - zgodnie z umową outsourcingową - dzierżawca laboratorium zobowiązuje się również do jego modernizacji i zakupu aparatury.

Część ze szpitali po komercjalizacji, a zwłaszcza po przejęciu przez prywatną firmę medyczną, pozyskuje środki na modernizację i zakup aparatury, które mogą być przeznaczone na zakupy w sektorze IVD. Takie inwestycje są również potrzebne, jeśli placówka planuje konkurować z niektórymi nowoczesnymi i dobrze wyposażonymi szpitalami niepublicznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH