PFSz odpowiada Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych

Polska Federacja Szpitali nie zgadza się ze stanowiskiem Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) wyrażonym w liście otwartym do Ministra Zdrowia, w którym domaga się wprowadzenia konieczności posiadania medycznego laboratorium diagnostycznego jako obligatoryjnej jednostki organizacyjnej szpitala - informuje PFSz w komunikacie prasowym.

"PFSz stoi na stanowisku, że żądania KIDL są kolejnym przykładem prób pozbawienia menedżerów szpitali jednego z podstawowych narzędzi zarządczych, jakim jest wpływ na strukturę organizacyjną kierowanego podmiotu leczniczego. PFSz przypomina, że polscy dyrektorzy to wysoko kwalifikowana kadra, która ma na uwadze optymalne funkcjonowanie szpitala zarówno pod względem jakościowym, jak i kosztowo-efektywnościowym" - czytamy w stanowisku Polskiej Federacji Szpitali.

Ponadto PFSz nie zgadza się z twierdzeniem zawartym w liście otwartym KIDL, iż „kierownictwo szpitala postrzega laboratorium jedynie po stronie kosztów, a nie jako zysk dla szpitala i pacjentów”. 

Zdaniem Federacji, „tego typu stwierdzenia świadczą o lekceważącym stosunku do kadry menedżerskiej polskich szpitali, wobec którego PFSz wyraża stanowczy sprzeciw”.

Przypomnijmy, że 15 czerwca br. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wystosowała "List otwarty do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Posłów i Senatorów". Wyraża w nim protest wobec nie uwzględnienia postulatu KRDL, dotyczącego nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w myśl którego laboratorium diagnostyczne musi być jednostką organizacyjną szpitala.

Czytaj także: Diagności apelują do polityków: laboratorium ma być częścią szpitala

- Głoszony przez rząd program "stop prywatyzacji w służbie zdrowia" pominął medyczne laboratoria diagnostyczne, przez do stał się fikcją. Obecnie polska diagnostyka laboratoryjna przejmowana jest przez komercyjne laboratoria z kapitałem zagranicznym i traktowana jako usługa niemedyczna, tak jak pralnia, kuchnia czy sprzątanie - napisała prezes KRDL dr Elżbiety Puacz, w liście wysłanym do polityków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH