Outsourcing diagnostyki laboratoryjnej: jakość i cena - czy idą z sobą w parze? O outsourcingu laboratoriów opinie są skrajnie różne, zależy kogo się pyta.

Outsourcing w ochronie zdrowia wciąż ma tylu zwolenników co i przeciwników, zwłaszcza jeśli dotyczy usług medycznych takich jak diagnostyka laboratoryjna. Tu zdania są szczególnie podzielone. Dyrektorzy szpitali będący zwolennikami outsourcingu uważają, że kierowane przez nich placówki powinny się skupić na leczeniu, dlatego usługi niemedyczne rozsądnie jest przekazać firmom zewnętrznym.

Są i tacy menedżerowie, którzy za bardziej opłacalne uważają pozostawienie laboratoriów w strukturze szpitala. Diagności dodają, że outsourcing wymaga dobrego wyboru firmy zewnętrznej – wszak wynik z laboratorium dostarcza 70 proc. wiedzy potrzebnej do postawienia diagnozy klinicznej.

Diagnostyka laboratoryjna najczęściej przechodzi w ręce firmy zewnątrznej w szpitalach, w których wprowadzono outsourcing usług niemedycznych i zdał on tam egzamin. Tak jest np. w ZOZ MSWiA w Opolu, gdzie dyrektor Marek Drobik oddał już na zewnątrz kuchnię, pralnię i transport. W lutym 2010 r. pod outsourcing przeszło laboratorium diagnostyczne, w kwietniu rozpoczną się przygotowania do przekazania pracowni RTG.

­Bo szpital ma leczyć
– Wywodzę się z przemysłu, gdzie outsourcing jest powszechnie stosowaną metodą. Znam jej zalety i nie boję się jej wprowadzać. Po dwóch miesiącach od przekazania laboratorium firmie zewnątrznej widzę, że było to dobre rozwiązanie. Wyspecjalizowana firma ma nad szpitalem przewagę merytoryczną – podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor Marek Drobik.

Dodaje: – Do tego dochodzi chociażby inwestowanie w sprzęt. Jeżeli mam ograniczone fundusze, to zamiast wydawać je na aparaturę do laboratorium czy samochód, wolę przeznaczyć je na wysposażenie sali operacyjnej. Szpital ma się zajmować leczeniem.

Zwraca uwagę, że przekazanie diagnostyki laboratoryjnej ma również ciekawy aspekt psychologiczny i organizacyjny. Jak mówi, wejście w outsourcing przełożyło się na większą dyscyplinę finansową: – Badania zleca się teraz firmie zewnętrznej, a wraz z tym pojawia się myśl, że to kosztuje, a szpital musi za to zapłacić. To moblizuje  do doskonalenia systemu informatycznego i analizy ile i jakie badania są wykonywane.

Koszty w dół
Z outsourcingu chętnie korzysta też jeden z najlepszych szpitali w woj. dolnośląskim: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. W 2009 r. lecznica zarobiła blisko 14 mln zł, najwięcej w województwie. Jak zaznacza Jadwiga Raziuk, dyrektor finansowa szpitala, to efekt procesów restrukturyzacyjnych, które trwają już kilka lat. Wśród nich jest outsourcing. Lecznica objęła nim kuchnię, usługi pralnicze i sprzątające, patomorfologię, rehabilitację przyłóżkową. Również laboratorium diagnostyczne, już w 2002 roku.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH