Oświęcim: nietrzeźwa ciężarna, nietrzeźwy noworodek; znowu syndrom FAS?

Noworodek, który przyszedł na świat w Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu miał promil alkoholu we krwi. Matka o trzy więcej. Sprawą zajmuje się prokuratura i sąd.

Jak podaje Gazeta Krakowska, noworodek przebywa na oddziale zakaźnym w jednym z krakowskich szpitali specjalistycznych. Oświęcimska lecznica nie udziela informacji na temat porodu. Doniesienia o nietrzeźwej ciężarnej i nowo narodzonym dziecku potwierdza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Prokuratura przyznaje, że to pierwszy taki przypadek od kilku lat. Sprawy dotyczą głównie nietrzeźwych rodziców, którzy opiekują się dziećmi -  noworodek i ciężarna pod wpływem alkoholu to ewenement.

Szacuje się, że rocznie w Polsce przychodzi na świat ok. 900 dzieci z FAS (Fetal Alcohol Syndrome), a dziesięć razy więcej dzieci ma inne zaburzenia związane z alkoholem opisywane jako poalkoholowe spektrum wrodzonych zaburzeń rozwojowych - FASD (Fetal Alcohol Spectrum Disorder).

''Szacuje się", bo brak narzędzi diagnostycznych, procedur, wytycznych, by móc operować szczegółowymi danymi. O tym, jak rozpoznać FAS i leczyć małych pacjentów wie w kraju niewielu specjalistów. Dzięki społecznym akcjom edukacyjnym wśród ciężarnych, młodzieży, położnych i lekarzy rośnie wiedza nad temat możliwych skutków picia alkoholu w ciąży, ale o diagnozowaniu i leczeniu FAS wciąż wiemy za mało.

- Dzieci z FAS mają objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, m.in. nadwrażliwość na bodźce, zbyt duże lub zbyt małe napięcie mięśniowe, problemy z jedzeniem, deficyt uwagi i pamięci, zaburzenia równowagi. Opiekunowie muszą nauczyć się, jak je rehabilitować, jaką dietę stosować, ale też jak zachowywać się w zwykłych, codziennych sytuacjach: jak mówić do takiego dziecka, jak je głaskać i przytulać - informowała nas w minionym roku Małgorzata Klecka, specjalista diagnostyki i terapii neurorozwojowej z Pracowni Psychoedukacji i Terapii w Lędzinach, ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ds. FAS.

Osoby z syndromem FAS mają też trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. FAS wyraża się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się - więc dzieci z alkoholowym zespołem płodowym mają kłopoty w szkole. Potem w dorosłym życiu problemy w utrzymaniu stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku.

Charakterystycznymi objawami dla FAS są cechy dysmorfii twarzy: skrócone szpary powiekowe, wydłużona część środkowa twarzy z wygładzoną rynienką nosowo-wargową oraz cienką wargą górną. Także niska waga urodzeniowa, cechy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz potwierdzenie ekspozycji na alkohol w okresie ciąży.

- Są jednak dzieci matek spożywających alkohol w ciąży, która nie mają wszystkich tych objawów - cech dysmorficznych, a mają np. zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego albo zaburzenia behawioralne. Mogą też mieć objawy z kręgu ADHD, autyzmu, specyficzne trudności szkolne, zaburzenia z kręgu afektywnych - wymienia doc. Małgorzata Janas-Kozik, ordynator oddziału Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu, cytowana przez nas jednym w jednym z wcześniejszych tekstów zamieszczonych w portalu rynekzdrowia.pl, dotyczących FAS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH