Oświęcim: kobiety nie chcą się badać

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu w tym roku nie wykona kontraktu na badania mammograficzne, ponieważ zgłasza się na nie zaledwie co trzecia uprawniona kobieta.

- Chociaż są to badania bezpłatne, mogące uchronić przed poważną chorobą, a nawet uratować życie to wciąż kobiety nie korzystają z dobrodziejstwa mammografii - przyznaje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Sabina Bigos-Jaworowska, dyrektor ZZOZ w Oświęcimiu.

Jej zdaniem wciąż w naszym społeczeństwie jest zbyt niska świadomość możliwości leczenia nowotworów, a strach przed diagnozą jest zbyt silny by frekwencja w programach profilaktycznych mogła się poprawić. - Pozostaje nam edukacja, tylko dzięki większej wiedzy pacjentów uda się ich zmotywować do profilaktyki.

W tym roku, jak zauważa nasza rozmówczyni, na fakt niskiej zgłaszalności wpłynęło dodatkowo opóźnienie w rozsyłaniu zaproszeń na badania. - Trzeba jasno podkreślić, że pieniądze na te badania są, i są nie wykorzystane. Płatnik zaś gotów byłby zapłacić nawet za większą liczbę pacjentek niż przewiduje to nasz kontrakt - dodaje.

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu jest jednym z większych i nowocześniejszych szpitali w zachodniej Małopolsce. W tym roku, w placówce wykonać mammografię może przeszło 1700 pań. Do tej pory z takiej możliwości skorzystało nieco ponad 570. Problem z niską frekwencją w programach profilaktyki nowotworowej mają także i inne regiony kraju.

I chociaż od 2005 roku w Polsce realizowany jest Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, a w jego ramach organizowane są bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet, to zgłasza się na nie zaledwie 35 proc. uprawnionych pań.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce zmobilizować lekarzy rodzinnych by ci dbali o to, żeby pacjenci na czas wykonywali badania profilaktyczne. Lekarze POZ byliby też zmuszeni do przekazania resortowi informacji zwrotnej, czy przeprowadzili rozmowę z pacjentem ws. badań profilaktycznych. Póki co nie wiadomo w jaki sposób resort chce to wdrożyć.

Szacuje się, że co roku w Polsce ponad 150 tys. osób dowiaduje się o chorobie nowotworowej, a ponad 90 tys. umiera z tego powodu. Z chorobą nowotworową żyje 320 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH