Ostrożnie w sylwestra! Obrażenia od petard - groźne i trudne do leczenia Już od rana 31 grudnia karetki są wzywane do zranień od wybuchów petard. Fot. Piotr Waniorek/PTWP

Oparzenia i rany szarpane, w tym bardzo groźne urazy oczu - to skutki sylwestrowej zabawy z wykorzystaniem petard, z którymi co roku mają do czynienia lekarze.

Karetki Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach - największej struktury pogotowia ratunkowego w kraju - do poszkodowanych w wyniku takich urazów jeżdżą zwykle już od rana 31 grudnia, gdy zaczyna się "testowanie" petard przed sylwestrem.

- Najczęściej do obrażeń dochodzi podczas odpalania petard. Zdarza się, że petarda zgaśnie, a gdy ktoś do niej podejdzie - wybucha. Pamiętajmy, żeby zachować szczególną ostrożność i nigdy nie kierować tych materiałów w stronę ludzi - przestrzega dyrektor WPR Artur Borowicz.

Jak zwykle trudnej nocy z 31 grudnia na 1 stycznia spodziewają się zespoły pogotowia ratunkowego w całym kraju, m.in. w Częstochowie.  - W czasie zabawy sylwestrowej na Placu Biegańskiego mamy wzmożone zabezpieczenie w postaci dwóch karetek, ambulanse dyżurować będą od godz. 21 do 1.30 - informuje Beata Seweryn, z-ca dyrektora ds. medycznych w częstochowskim pogotowiu ratunkowym.

- Zazwyczaj mamy do czynienia z osobami poranionymi petardami oraz z osobami nietrzeźwymi, których z roku na rok przybywa - dodaje Beata Seweryn. - Do osób awanturujących się i będących pod wpływem alkoholu wzywamy policję. Oczywiście w razie potrzeby udzielamy im pierwszej pomocy. Nietrzeźwych odwozimy także do izby wytrzeźwień.

Jak wyjaśnia lekarz WPR w Katowicach Wojciech Brachaczek, w przypadku zranień petardami najczęściej opatrzenia wymagają ręce i twarz. - To są często groźne, bo trudne w leczeniu rany szarpane i oparzenia. Niestety, wezwania do urazów związanych ze stosowaniem petard w samego sylwestra i cały okres noworoczny to dla nas codzienność - przyznał.

Szpitalny oddział ratunkowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu co roku obserwuje większy ruch pacjentów, w porównaniu z innymi świętami, w sylwestra i Nowy Rok. W te dwie doby chirurdzy najczęściej interweniują w przypadkach obrażeń związanych z odpalaniem petard tj. oparzeń, ran szarpanych oraz ciętych.

Tragiczne skutki - częściową lub całkowitą utratę widzenia - może mieć uderzenie petardą w oko. Co roku tacy pacjenci trafiają z całego województwa śląskiego i innych regionów południowej Polski do Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach, które pełni stały dyżur okulistyczny.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH