Ostrów Mazowiecka: panie przebadane mammograficznie - pomógł samorząd

Starostwo Powiatowe Ostrowi Mazowieckiej znów włączyło się w akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet.

W Ostrowi Mazowieckiej, pod budynkiem Starostwa Powiatowego, znów stanął mammobus z Kliniki Medycznej „Ibis” w Warszawie. Z szansy bezpłatnego przebadania piersi skorzystało tym razem 138 kobiet - informuje Tygodnik Ostrołęcki.Badania były wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Program obejmuje badaniami mammograficznymi kobiety w wieku 50 - 69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, u których wcześniej nie zdiagnozowano zmian nowotworowych o charakterze złośliwym.

W promocję badań zaangażował się samorząd między innymi wysyłając zaproszenia do mieszkanek powiatu ostrowskiego spełniających kryteria programu przesiewowego.

Dobra frekwecja na badaniach jest bardzo ważna, ponieważ szybsze wykrycie raka piersi daje szansę skutecznej terapii, tymczasem na ogół niewiele kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne.

Przykładowo, w 2010 r. na Mazowszu z badań profilaktycznych pozwalających wykryć raka piersi skorzystało ok. 28 proc. pań, do których wysłano zaproszenia. Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii uważa, że jest to dramatycznie słaby wynik frekwencyjny. Zwraca uwagę, że na Mazowszu dostęp do ośrodków medycznych i specjalistów jest bez porównania lepszy niż w reszcie kraju.

W Polsce co roku 14 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad jedna trzecia umiera. 

Jak wynika z doświadczeń osób organizujących badania przesiewowe nie wystarczy jednak tylko ich zorganizować, trzeba jeszcze namówić mieszkańców aby z nich skorzystali. Okazuje się, że w promowaniu badań profilaktycznych najlepsze są te najmniejsze gminy.

Jak przyznaje dr Janusz Meder, dzieje się tak, dlatego, że małe samorządy coraz bardziej angażują się w programy prozdrowotne. Władza lokalna ma tam często bezpośrednie relacje ze swoją społecznością.

Dr Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi tłumaczy, że samo zaproszenie do badania nie mobilizuje kobiet do udziału w nim, a właśnie wpływ środowiska, w którym się znajdują. Dlatego, jego zdaniem, tak ważne jest popularyzowanie takich badań nie tylko przez ośrodki zdrowotne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH