Osteoporoza: tylko co druga osoba kontynuuje leczenie

Zaledwie 50 proc. chorych na osteoporozę po roku leczenia nadal stosuje się do przepisanych zaleceń - uważa prof. Ewa Marcinowska-Suchowiejska.

Osteoporoza jest trzecią przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia i nowotworach. Według prognoz liczba złamań osteoporotycznych nadal będzie wzrastać.

- Jedynie konsekwentne zażywanie leków przez wiele lat pozwala na skuteczne leczenie tej choroby - podkreśla prof. Marcinowska-Suchowiejska, kierownik Kliniki Medycyny Rodzinnej, Chorób Wewnętrznych i Chorób Metabolicznych Kości CMPK w Warszawie.

Specjalistka powołuje się na metaanalizę wystandaryzowanych prób klinicznych, uznanych za dowód o najwyższej wiarygodności, którą przeprowadził Belgian Bone Club w 2007 i 2010 r. Wynika z niej, że jeśli chodzi o zapobieganie osteoporozie, to najważniejsze jest pokrycie dziennego zapotrzebowania na wapń i witaminę D.

- W Polsce przy średnim spożyciu wapnia w ilości 400 mg i powszechnym niedoborze witaminy D, suplementacja 600-800 mg wapnia elementarnego, jak również 800 IU witaminy D dziennie jest wskazana u osób w 6-8. dekadzie życia - twierdzi profesor Marcinkowska-Suchowiejska.

W osób w starszym wieku witaminę D należy podawać w większej dawce - 1000 IU/d przez cały rok.

Jeśli chodzi o leczenie, to hormonalna terapia zastępcza nie jest już zalecana w leczeniu osteoporozy u kobiet. Według prof. Marcinowskiej- Suchowiejskiej, powodem tej zmiany jest niedostateczna skuteczność przeciwzłamaniowa kręgów i przedramienia tej terapii, jak też podwyższone ryzyko raka sutka i jajników oraz możliwość nasilenia powikłań sercowo-naczyniowych.

- Uzasadnione jest oferowanie jej jedynie kobietom z nasilonymi objawami wypadowymi, maksymalnie do 60. roku życia i możliwie w jak najmniejszej dawce - uważa specjalistka.

Więcej: www.naukawpolsce.pl Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH