Osteoporoza: narażeni są wszyscy W walce z chorobą dużą rolę pełni profilaktyka. Na zdjęciu jeden z wielu plakatów ją popularyzujących...

Stopniowo niszczy i osłabia kości, powodując, że stają się porowate i kruche, jest jednym z najczęstszych schorzeń, występujących wśród dorosłej części społeczeństwa. Po 50. roku życia dotyka 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn. Liczbę osób cierpiących na osteoporozę w Europie, USA i Japonii szacuje się łącznie na 75 mln osób, a w Polsce - na 2,8 mln.

Biorąc pod uwagę fakt, że ryzyko osteoporozy rośnie wraz z wiekiem, a społeczeństwo starzeje się, eksperci szacują, że liczba chorych na osteoporozę podwoi się w ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat.

– W 2035 r. liczba złamań w populacji polskiej wyniesie ok. 3,5 mln., co oznacza wzrost o 32,8 proc. w stosunku do 2008 r. – mówił, powołując się obliczenia własne, dr hab. Edward Czerwiński z Zakładu Chorób Kości i Stawów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas konferencji Osteoporoza w Polsce 2009, zorganizowanej w ramach III Środkowo-Europejskiego Kongresu Osteoporozy, odbywającego się w Krakowie w dniach 24 - 26 września br.

Kongres  zgromadził ok. 700 lekarzy, w tym 120 zza granicy, m.in. takie sławy w dziedzinie badań nad osteoporozą, jak prof. John A. Kanis z Wielkiej Brytanii, przewodniczący grupy roboczej WHO oraz Przewodniczący IOF, prof. Sokrates Papapoulos z Holandii, prof. Jean-Yves Register z Belgii, prof. Rene Rizzoli ze Szwajcarii.

Mężczyzn też nie omija

Na osteoporozę narażeni są wszyscy, a szczególnie kobiety po menopauzie - z powodu znacznego spadku poziomu estrogenu, który odgrywa ochronną rolę wobec kości. Mitem jest jednak powszechne mniemanie, że problem nie dotyczy mężczyzn. Dotyka ich co prawda rzadziej, ale skutki są znacznie groźniejsze.

Oprócz płci i wieku, do czynników ryzyka osteoporozy zalicza się:

• drobną budowę ciała
• niedobory witaminy D
• długotrwałe niedobory wapnia w diecie (np. z powodu eliminacji produktów mlecznych)
• palenie papierosów
• nadużywanie alkoholu
•picie dużych ilości kawy lub mocnej herbaty
• długotrwałe zażywanie leków sterydowych lub immunosupresyjnych
• czynniki genetyczne (ryzyko jest wyższe, gdy krewny pierwszego stopnia cierpiał na osteoporozę)
• brak aktywności fizycznej.

Densytometria niedokładna
Osteoporoza rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Często chorzy dowiadują się o niej dopiero, gdy dojdzie do złamania. Najbardziej niebezpieczne są złamania szyjki kości udowej. Kończą się śmiercią co czwartej pacjentki i co trzeciego pacjenta. Połowa osób, które przeżyją staje się niepełnosprawna. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie osteoporozy, pozwalające szybko podjąć leczenie które obniży ryzyko złamań – mówiono podczas konferencji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH