Oskary Pediatrii dla minister zdrowia i rzecznika praw dziecka

Uczestnicy XXXI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego uhonorowali Oskarami Pediatrii minister zdrowia Ewę Kopacz i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka.

Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Alicja Chybicka, (którą wybrano na to stanowisko po raz kolejny) powiedziała, że minister Kopacz wyróżniono "za pomoc, zrozumienie problemów pediatrii, liczne działania zmierzające do poprawy opieki nad dziećmi”.

- Dzięki interwencji pani minister udało się poprawić wiele procedur, wprowadzać programy profilaktyczne, m.in. objęto po raz pierwszy należytą opieką dzieci chore na hemofilię - powiedziała Chybicka. 

Rzecznika praw dziecka Marka Michalaka PTP uhonorowało za "wspaniałą współpracę z pediatrami”. - To człowiek, któremu leży na sercu dobro dziecka pod każdym względem, teraz walczymy wspólnie o to, by każde polskie dziecko było przebadane w szkole przynajmniej raz w roku - powiedziała Chybicka.

Zdaniem uczestników zjazdu profilaktyka chorób wśród dzieci obecnie praktycznie nie istnieje. - Nie przeprowadza się wielu badań wykrywających wcześnie schorzenia, nie ma też dostatecznej informacji dla dzieci, nauczycieli, rodziców o chorobach - powiedziała Chybicka. Dodała, że 80 proc dzieci ma próchnicę zębów, częste są wady postawy i wzroku.

- Każda złotówka zainwestowana we wczesne wykrywanie schorzeń u dzieci zwraca się kilkukrotnie. Jeżeli nie poprawi się profilaktyki, za kilka lat nasze społeczeństwo będzie schorowane a koszty leczenia chorób przewlekłych astronomiczne - stwierdziła prezes PTP.

Podkreślała jednak znaczenie działań MZ zmierzających do wzmocnienia roli i zadań pielęgniarek, które miałyby być dostępne we wszystkich szkołach. Obecnie w ponad połowie szkół nie istnieje żadna forma opieki medycznej.

Prof. Mieczysław Walczak, przewodniczący Komitetu Naukowego PTP  jako szczególnie istotną zmianę wprowadzoną w 2008 roku określił uznanie specjalizacji pediatria na uczelniach medycznych za dochodową. - Dzięki temu kierunek ten stał się dla studentów atrakcyjny, ponieważ wiąże się m.in. z większymi wynagrodzeniami w przyszłości - powiedział Walczak.

Dodał, że kilka lat temu tę specjalizację wybierało mniej studentów, niż było miejsc; teraz jest ich znacznie więcej, tak że uczelnie tworzą nowe miejsca kształcące przyszłych pediatrów. Jest to niezwykle istotne, bo drastyczny brak pediatrów we wszystkich palcówkach służby zdrowia to obecnie jeden z najważniejszych problemów - twierdzą uczestnicy zjazdu. Podkreślają, że średnia wieku lekarzy tej specjalności to około 60 lat - wielu pracuje już na emeryturze. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH