Ortokorekcja - tak bezinwazyjnie można poprawić wzrok Proces korekcji wad wzroku odbywa się podczas snu. Fot. Fotolia

W Polsce niechirurgiczna metoda leczenia krótkowzroczności za pomocą ortokorekcji jest jeszcze mało znana. Pozwala na krótkotrwałe, ale powtarzalne uzyskiwanie poprawy wzroku przy użyciu nakładanych soczewek.

Proces korekcji wad wzroku odbywa się podczas snu przy pomocy soczewek ortokeratologicznych. Pacjent zakłada soczewki na noc i w ciągu dnia nie ma wady wzroku. Przy zostosowaniu soczewek najnowszej generacji efekt dobrego widzenia utrzymuje się nawet do 40 godzin. 

- Soczewki te w delikatny i bezpieczny sposób zmieniają przednią krzywiznę rogówki, dzięki czemu w ciągu dnia widzi się dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek czy okularów i np. można w pełni komfortowo prowadzić samochód. - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok w Warszawie.

Jak tłumaczy dr Agnieszka Stanik-Walentek, specjalistą chorób oczu w Prywatnym Szpitalu Weiss Klinik w Chorzowie, ortosoczewka to soczewka sztywna, gazoprzepuszczalna, o „odwróconej” czterokrzywiznowej geometrii. Krzywizna bazowa odpowiedzialna jest za spłaszczenie rogówki. Zmiany zachodzą na poziomie nabłonka, który ulega ścieńczeniu, zmniejszając tym samym moc optyczną rogówki i redukując krótkowzroczność. Jednocześnie część bliższa obwodowa ulega zgrubieniu.

- W doborze ortosoczewek bardzo istotne jest badanie topografii rogówki. Na podstawie wyników badań, lekarz dobiera odpowiednią soczewkę ortokorekcyjną, a następnie konieczne są wizyty kontrolne. Ich celem jest stała ocena topografii rogówki, gdyż na poszczególnych etapach leczenia rogówka zmienia swój kształt - tłumaczy specjalistka.

Dodaje, że ortokorekcja jest uważana za bezpieczną metoda korekcji wad wzroku, nie inwazyjna. - Ale wymaga wyjątkowej higieny i współpracy pacjenta z lekarzem - zaznacza specjalistka Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ortosoczewek i regularne wizyty kontrolne, aby stale oceniać stan rogówki.

Ortokorekcja jest przeznaczona dla osób, których krótkowzroczność nie przekracza minus 5 dioptrii, zaś astygmatyzm, który powoduje niewyraźne widzenie na skutek nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki, nie może być większy niż 1,5 dioptrii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH