XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 11 stycznia 2009 roku; jego tematem będzie wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci - poinformowała PAP.

Zebrane w czasie XVII Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na stworzenie ośrodków diagnostycznych wyposażonych w nowoczesny sprzęt.

Jak informują organizatorzy, choć dzieci ze schorzeniami onkologicznymi w Polsce mają bardzo dobrą i fachową opiekę medyczną, problemem jest późne wykrywanie chorób.

- Bardzo późne zdiagnozowanie dzieci z problemami onkologicznymi w sposób zdecydowany zmniejsza ich szanse na wyzdrowienie. Zwrócono nam uwagę, że wczesna diagnostyka jest elementem niezwykle istotnym, który w wielu przypadkach decyduje o życiu! - przekonuje Fundacja WOŚP.

Fundacja rozpoczęła już konsultacje z grupą lekarzy - ekspertów, z którymi wstępnie ustala, jaki sprzęt powinien zostać zakupiony i do których ośrodków w Polsce powinien on trafić. Organizatorzy XVII Finału WOŚP chcieliby również, aby stał się on „ogromną kampanią społeczną, która uświadomi rodzicom możliwości i konieczność wczesnej diagnostyki dzieci z chorobami onkologicznymi“.

„Chcielibyśmy także, po raz drugi w naszej historii - o ile oczywiście pozwolą na to zebrane w czasie Finału środki finansowe - wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce. Już raz przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze, za które kupiliśmy bardzo potrzebne samochody i sprzęt. Podobne potrzeby widzimy również dzisiaj“ - napisano w komunikacie przesłanym PAP.

W zeszłym roku podczas XVI Finału, poświęconego dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, zebrano 32 147 538,63 zł. W czasie poprzednich Finałów, organizowanych przez fundację Jurka Owsiaka od 1993 r., zbierano pieniądze m.in. na leczenie dzieci z chorobami serca, poszkodowanych w wypadkach, a także na zakup sprzętu diagnostycznego na oddziały noworodkowe. Dzięki aparaturze kupionej przez WOŚP wszystkie noworodki poddawane są przesiewowym badaniom słuchu, fundacja wyposażyła również dzieci chore na cukrzycę w pompy insulinowe. Przez kilkanaście lat działalności fundacja kupiła dla wszystkich oddziałów szpitalnych w całym kraju, gdzie leczone są dzieci, ponad 20 tys. urządzeń medycznych. Sprzęt kupowany jest zgodnie z corocznym tematem zbiórki, na organizowanych przez Fundację konkursach ofert, po licznych konsultacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH