Orkiestra zbadała słuch 3 mln noworodków

Ponad 3 mln noworodków przebadano w ramach programu powszechnych badań słuchu - poinformował w czwartek (4 listopada) organizator programu Jurek Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków trwa od 2001 roku. Prowadzą go wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce. W przypadku wykrycia nieprawidłowości na tak wczesnym etapie lekarze oraz rodzicie mają większe możliwości leczenia oraz rehabilitacji dzieci.

– Wybraliśmy jedną metodę badania, jedno urządzenie i jeden typ formularza. Byliśmy zaskoczeni, jak sprawnie ten program funkcjonuje. Lekarze i pielęgniarki nie dostawali za to dodatkowych pieniędzy i mimo tego program stał się powszechny – powiedział Jurek Owsiak.

Mimo propozycji ze strony Ministerstwa Zdrowia, Owsiak nie chce go przekazać do resortu.

– To jest idealny program dla organizacji pozarządowych. Nie chcemy tego programu oddać. Wydaliśmy na jego realizację przez te wszystkie lata 28 mln zł i boimy się, że jak ten program oddamy, to nagle gdzieś on ugrzęźnie w biurokratycznych działaniach i przestanie działać – wyjaśnił szef fundacji.

Według statystyk u 3,5 proc. przebadanych dzieci stwierdzane są nieprawidłowości słuchu. Z diagnozą noworodki trafiają do specjalistów, którzy przeprowadzają bardziej szczegółowe badania. Po ich wykonaniu wady słuchu są stwierdzane u 0,5-0,8 proc. dzieci. Z tego 0,12 proc. wymaga implantacji protez słuchu.

W czwartek (4 listopada) w Poznaniu rozpoczęły się warsztaty szkoleniowo-organizacyjne Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. W szkoleniu bierze udział 150 lekarzy laryngologów, audiologów i foniatrów.

– Są to lekarze odpowiedzialni za szczegółowe zdiagnozowanie wykrytych podczas badania podstawowego nieprawidłowości. Oni wykonują badania potwierdzające i prowadzą leczenie poszczególnych pacjentów – wyjaśnił koordynator medyczny programu, profesor Witold Szyfter.

Od ubiegłego roku centrum koordynatora medycznego programu jest Poznań. W centrum gromadzone są dane dotyczące wszystkich przebadanych noworodków. Według prof. Szyftera przeprowadzane badania u noworodków sprawiają, że dziecko z wadą słuchu ma szansę uzyskać specjalistyczną pomoc w wieku kilku miesięcy.

– Chore dziecko z implantem słuchu wszczepionym w wieku kilku miesięcy, jako siedmiolatek może trafić do powszechnej szkoły jako osoba słysząca – dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH