Stowarzyszenie Same O Sobie S.O.S. oraz Porozumienie Kobiet 8 Marca zorganizowały w sobotę (17 stycznia) pod Sejmem akcję protestacyjną przeciwko projektowi ustawy regulującej m.in. zapłodnienia in vitro, opracowanemu posła Jarosława Gowina (PO).

Zdaniem protestujących, wprowadzenie ustawy w kształcie proponowanym przez Gowina byłoby szkodliwe dla obywateli i sprawiłoby, że procedura in vitro przestanie być skuteczna.

Stowarzyszenie S.O.S uważa, że projekt posła Gowina to bubel prawny i medyczny, który powstał bez prawdziwych konsultacji społecznych i udziału ekspertów, także jest odbiciem obecnych poglądów Watykanu na kwestię in vitro.

Organizacje kobiece domagają się m.in., by ustawa o in vitro dopuszczała mrożenie zarodków, diagnostykę preinplantacyjną oraz przekazywanie komórek rozrodczych.

Według protestujących zakaz mrożenia zarodków oznacza konieczność kilkakrotnego przechodzenia przez uciążliwą i bolesną terapię hormonalną; a zakaz diagnostyki preimplantacyjnej to rezygnacja z nowoczesnej metody pozwalającej ograniczyć liczbę poronień i poważnych uszkodzeń płodu, a tym samym zredukować liczbę aborcji.

Protestujące kobiety uważają, że wprowadzenie proponowanych przez Gowina przepisów pogłębi podział pomiędzy bogatymi a biednymi, ponieważ lepiej sytuowane osoby poddawać się będą procedurze in vitro za granicą, a biednym refundowane będzie nieskuteczne pseudoleczenie zagrażające ich zdrowiu.

Ich zdaniem zapisy o tym, że z in vitro mogą korzystać tylko małżeństwa byłby naruszeniem konstytucji. Przeciwniczki projektu ustawy uważają, że pozbawienie człowieka dostępu do leczenia z powodu jego sytuacji osobistej jest dyskryminacją i niedopuszczalnym naruszeniem prawa do prywatności.

W czwartek (22 stycznia) Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), uczestnicząca w pracach zespołu, zajmującego się projektem ustawy, ma spotkać się z przedstawicielkami środowisk kobiecych.

Projektów ustaw o in vitro powstaje coraz więcej. Na początku września ubiegłego roku do marszałka Sejmu trafił projekt przygotowany przez posłankę Joannę Senyszyn (Lewica), zakładający finansowanie przez NFZ zapłodnienia in vitro do trzeciej próby.

Powstaje obecnie też tzw. obywatelski projekt ustawy o in vitro, nad którym pracują m.in. niektórzy członkowie zespołu ds. Konwencji Bioetycznej, który działał przy kancelarii premiera pod kierunkiem Gowina.

Pod koniec przyszłego tygodnia mają zakończyć się prace nad projektem ustawy o in vitro, przygotowywanej przez PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH