Organizacja opieki psychiatrycznej: dobre zasady mamy tylko na papierze

Mamy dobry Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zasady opieki nad chorymi są w nim modelowe, jednak problem w tym, że go nie realizujemy - wynika z raportu Indeks Integracji Zdrowia Psychicznego (Mental Health Integration Index). Dlaczego tak się dzieje?

Zdaniem specjalistów odpowiedź jest jest prosta - brakuje dedykowanego finansowania.

Ogólnie Polska zajęła 15. miejsce na 30 ocenianych krajów we wspomnianym Indeksie (pierwsze miejsce zajęły Niemcy, ostatnie - Bułgaria). Jednak najbardziej miarodajne jest 21. miejsce kraju w kategorii dostępu - części indeksu, w którym elementy nie związane z polityką mają większą wagę.

Utrudniony dostęp
Jak zauważa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl psychiatra dr Sławomir Murawiec, który brał udział w konstruowaniu Indeksu, ta kategoria mówi nam o tym na jakim poziomie jest Polska jeśli chodzi o dostęp do leczenia psychiatrycznego.

Utrudniony dostęp do leczenia psychiatrycznego wpisuje się w polskie realia całej ochrony zdrowia, jednak utrudniony dostęp do psychiatry, zdaniem specjalisty, może mieć opłakane skutki.

Raport pokazuje ogromną rozbieżność pomiędzy regułami, przepisami i programami w polskiej psychiatrii a dostępnością do leczenia. Jeśli chodzi o prawo i zasady dotyczące organizacji leczenia jesteśmy na wysokim 10. miejscu tego Indeksu.

Praktycznie wygląda to tak, że mamy bardzo dobry Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego, którego nie realizujemy. Autorzy raportu nazywają taką sytuację "polityką aspiracji".

Żeby Polska nie uprawiała jedynie "polityki aspiracji", to jak wskazuje dr Murawiec, potrzebne jest dobre finansowanie. W tym raporcie najlepiej wypadają Niemcy, którzy odpowiednio finansują zarówno działania na polu ochrony zdrowia jak i pomocy socjalnej dla osób chorych psychicznie.

Doktor wskazuje, że w Polsce niedofinansowane jest zarówno leczenie, jak i opieka społeczna dla tych chorych. - Chorzy mają bardzo niskie zasiłki. To utrudnia im powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Widać ogromny rozdźwięk pomiędzy prawem a finansowaniem ustalonych zasad prawnych.

- Mamy Narodowy Program Zdrowia Psychicznego w Polsce, który jest oparty na Centrach Zdrowia Psychicznego. Powinny być ustalone zasady finansowania tych Centrów oraz przeznaczone odpowiednie środki na finansowanie ich działalności. W praktyce, od kiedy uchwalony został NPOZP to te Centra zostały wyodrębnione z istniejących placówek, czyli właściwie nic nie przybyło. Tych placówek jest za mało i efekt jest taki, że leczenie nadal prowadzone jest głównie w szpitalach - wylicza dr Murawiec.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH