Opolskie: tylko co piąte zgłoszenie w styczniu na numer 112 było zasadne

Tylko 20 proc. wszystkich zgłoszeń ze stycznia na numer alarmowy 112 w woj. opolskim było zasadnych - wyliczyło Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które od początku roku objęło zasięgiem cały region.

Dane dotyczące pracy Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) w Opolu przedstawił we wtorek podczas spotkania poświęconego systemowi ratownictwa medycznego kierownik WCPR Henryk Ferster.

Jak podał kierownik WCPR wśród ponad 25 tys. połączeń z numerem alarmowym odebranych przez dyspozytorów WCPR w styczniu prawie 20 tys. stanowiły telefony nieuzasadnione, czyli np. głuche czy omyłkowe albo wykonywane dla żartu. 

Były wśród nich i takie, gdy dzwoniący prosili o numer do pizzerii czy o numer PIN do swojej komórki, bo na numer 112 można się dodzwonić po zablokowaniu telefonu - stwierdził Ferster. 

Dodał, że zaledwie 5,5 tys. wszystkich zgłoszeń ze stycznia dyspozytorzy przekierowali do policji, straży pożarnej czy służb ratowniczych. 

Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński i wojewódzki konsultant w dziedzinie medycyny ratunkowej Marek Dryja przestrzegali, że niezasadne dzwonienie na numer 112 powoduje blokowanie linii i może utrudnić ratowanie życia osób faktycznie potrzebujących pomocy. 

Wilczyński dodał, że wszystkie rozmowy osób dzwoniących na nr 112 są rejestrowane i przechowywane przez kolejne 5 lat. - W razie gdyby w danym momencie doszło do zagrożenia czyjegoś zdrowia czy życia z powodu np. źle zadysponowanej karetki po telefonie, który był żartem, można odtworzyć daną rozmowę i dojść winnych - powiedział wojewoda. 

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratowniczego działa na Opolszczyźnie od sierpnia 2012. W ubiegłym roku obejmowało tylko powiat opolski i miasto Opole. Zintegrowany System Powiadamiania Ratunkowego w Polsce, obejmujący szesnaście Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego i dodatkowe w Radomiu, ma funkcjonować w całym kraju do końca 2013 roku. 

Najdłużej funkcjonujące Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, od 2009 roku, działa w Krakowie. Opolski WCPR rozpoczął działalność jako siódme centrum w kraju, po Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Kielcach, Olsztynie i właśnie Krakowie. 


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH