Opolskie: spada liczba porodów w brzeskim szpitalu

Coraz mniej kobiet chce rodzić w Szpitalu w Brzegu Dolnym. Lekarze przypuszczają, że powodem jest spadek zaufania pacjentek do szpitala, kiepskie wyposażenie porodówek i niski poziom referencyjności.

Dane statystyczne z porodówki w Brzeskim Centrum Medycznym każą bić na alarm. W ciągu całego 2012 roku urodziło się tu zaledwie 285 dzieci. Tymczasem jeszcze dwa-trzy lata temu porodów było po 420-430. Co gorsza, spadku nie można wytłumaczyć tylko malejącą liczbą porodów w ogóle. 

Z zebranych danych wynika, że w całym powiecie w 2012 r. rodzice zameldowali ok. 900 noworodków. To oznacza, że w brzeskim szpitalu na świat nie przychodzi nawet co trzeci mieszkaniec powiatu.

Tymczasem inne powiatowe szpitale na Opolszczyźnie mają się nie najgorzej. Brzeg nie może się porównywać ze Strzelcami Opolskimi, które ściągają pacjentki nawet z woj. śląskiego, ale i z Krapkowicami, gdzie liczba porodów zwiększyła się z 500 w 2011 r. do ponad 600 w 2012 r. 

Zarządzający szpitalem w Brzegu szykują się do zmian. Na razie ogłosili konkurs na ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego. Planują też zmiany w porodach rodzinnych.

Dotychczas obowiązki ordynatora pełni dr Andrzej Wilczyński, ginekolog z Wrocławia. Za jego rządów spadła zarówno liczba skarg na położników, śmiertelność noworodków jest zerowa, znacznie zmniejszyła się też liczba powikłań i cesarskich cięć. Obecny ordynator uważa, że konieczny jest jednak remont porodówek i doposażenie oddziału noworodkowego. 

Więcej: www.nto.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH