Opolskie podpisze list intecyjny ws. "Partnerstwa dla transplantacji"

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przygotowuje program "Partnerstwo dla Transplantacji", którego przesłaniem ma być uzyskanie społecznego poparcia dla idei dawstwa narządów oraz zwiększenie liczby przeszczepów.

O założeniach programu samorządowcy rozmawiali z prof. Wojciechem Rowińskim, transplantologiem i chirurgiem, który jako pierwszy w Polsce dokonał w 1966 roku udanego przeszczepu nerki. Profesor w rozmowie z wicemarszałek Teresą Karol kilkakrotnie podkreślał, że jest pod wrażeniem poziomu przygotowanego dla Opolszczyzny programu. Uzasadniał, iż przeszczepianie narządów jest czasem jedyną metodą leczenia chorych z ich niewydolnością. Problem stanowi jednak niedobór narządów do przeszczepu. W Polsce notuje się rocznie ok. 11,8 pobrań od dawców zmarłych na 1 milion mieszkańców. Na Opolszczyźnie w latach 2005-2009 liczba pobrań wyniosła średnio 16, ale w roku 2009 drastycznie spadła do 4.

Zdaniem prof. Dariusza Patrzałka, konsultanta ds. transplantologii klinicznej, przyczyną spadku pobrań jest niska motywacja zarobkowa oraz brak wsparcia lekarzy, brakuje też specjalistów, którzy chcieliby orzekać o śmierci mózgu pacjenta, a to jest podstawą podjęcia decyzji o pobraniu. Wielu lekarzy sygnalizowało także, że rozmowy z rodziną zmarłego o o pobraniu narządów są bardzo trudne.

Program „Partnerstwo dla transplantacji" został zainicjowany przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej w lutym 2009 roku, jako odpowiedź na bardzo niską liczbę przeszczepianych narządów w Polsce. Partnerami w jego realizacji mają być samorządy, środowiska lekarskie, NFZ, szkoły oraz media. Istotne jest powstanie na Opolszczyźnie samodzielnych stanowisk koordynatorów transplantacyjnych (5-7 opolskich szpitali spełnia warunki do samodzielnego pobrania narządów).

W ramach programu planowane są także między innymi wykłady, spotkania z etykami, warsztaty psychologiczne (w niektórych regionach odbywały się one z udziałem zawodowych aktorów) o tym jak rozmawiać z rodziną o pobieraniu narządów.

Podpisanie listu intencyjnego „Partnerstwo dla transplantacji" zaplanowano na 29 września w trakcie konferencji związanej z ochroną zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH