Opolskie: opracowali procedury dla służb medycznych na autostradzie A4

Od poniedziałku (1 października) zaczął obowiązywać plan ratowniczy dla autostrady A4 - poinformował opolski oddział GDDKiA. Dodano, że dokument określa procedury ratownicze dla straży, policji, służb medycznych i zarządcy drogi.

Według informacji przekazanych przez rzecznika opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Michała Wandrasza plan określa ściśle procedury postępowania podczas wypadków drogowych, katastrof technicznych, chemicznych, ekologicznych, a także pożarów czy klęsk żywiołowych.

Dokument dotyczy postępowania jednostek straży, policji, służb medycznych oraz służb zarządzających na odcinku prawie 88 km A4 przebiegającym przez trzy województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Brak dopracowanego i zaakceptowanego przez wszystkie służby ratownicze planu dla A4 był przedmiotem ożywionej dyskusji, głównie między GDDKiA, czyli zarządcą odcinka A4 a opolskimi strażakami, kiedy ruszyły na początku czerwca punkty poboru opłat na opolskim odcinku.

Obowiązujący od pażdziernika plan ratowniczy określa trzy warianty wjazdu na A4 służb ratowniczych: właśnie przez pas dla pojazdów uprzywilejowanych, przez standardowe bramki z wykorzystaniem urządzeń viaAUTO otwierających szlaban automatycznie oraz przez standardowe bramki po pobraniu bezpłatnego biletu wjazdu.

Prócz tego w planie znalazł się m.in. spis i rozmieszczenie czterech wjazdów i zjazdów awaryjnych, czyli miejsc zewnętrznych, przez które poza węzłami na A4 mogą dostać się służby ratownicze. Jest w nim też lista kilkudziesięciu przejazdów awaryjnych między jezdniami autostrady, czyli miejsc przedzielonych łatwą do rozmontowania barierką, przez którą straż czy policja przy wypadku mogą się dostać na przeciwległy pas drogi. Do planu dołączono również instrukcję demontażu barierek na przejazdach awaryjnych.

W planie wyznaczono również drogi techniczne i serwisowe, miejsca zaopatrzenia w wodę i zbiorniki przeciwpożarowe, a także miejsca postoju dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne. Ponadto wskazano procedury dotyczące lądowania śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego czy porządkowania miejsc po wypadkach z udziałem zwierząt.

Plan, który zaakceptowali szefowie opolskiej straży, policji i ratownictwa medycznego, przekazano do wszystkich tych służb oraz centrum zarządzania kryzysowego przy wojewodzie i oddziałów GDDKiA na Dolnym Śląski i w woj. śląskim. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH