Opolskie: im starsi uczniowie, tym więcej zwolnień z lekcji wychowania fizycznego

Im starsi uczniowie, tym większy odsetek zwolnień lekarskich z zajęć wychowania fizycznego przedstawiany był w 2012 r. w szkołach - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Kuratorium Oświaty w Opolu.

Jak podała Teodozja Świderska, rzecznik kuratorium w Opolu, pytania dotyczyły uczniów klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Spośród 402 szkół podstawowych w Opolskiem ankiety wypełniły 252 placówki, czyli 62 proc. ogółu. Z ich odpowiedzi wynika, że na ponad 16,6 tys. uczniów klas IV-VI na Opolszczyźnie zwolnionych z zajęć WF-u na podstawie zwolnień lekarskich było w ubiegłym roku szkolnym 306 uczniów; w tym 161 - czyli 1 proc. - miało zwolnienia całoroczne.

W gimnazjach odsetek zwolnionych był już nieco wyższy. Na 181 tego typu placówek w regionie ankiety wypełniło 109, czyli 60 proc. Spośród ponad 18,8 tys. uczniów tych szkół zwolnienia z WF-u przedstawiło 940 osób. W przypadku 646 uczniów, czyli 3 proc., były to zwolnienia całoroczne.

Co do szkół ponadgimnazjalnych - z 265 tego typu placówek ankiety wypełniły 74, czyli tylko 28 proc. ogółu. Na 18,6 tys. uczniów liceów, techników i szkół zawodowych zwolnionych z wychowania fizycznego w ubiegłym roku szkolnym było 2054 osoby (czyli 11 proc.). Z tego 1596 uczniów - czyli 9 proc. - przedstawiło zwolnienia całoroczne.

- Widać zatem, że im starsi uczniowie, tym większa liczba dostarczanych przez nich zwolnień z zajęć wychowania fizycznego - podsumowała Świderska.

Rzeczniczka dodała, że ankieta nie uwzględniała zwolnień jednorazowych, uwzględnianych na prośbę ucznia czy rodzica - takich gdy uczeń jest obecny na lekcji, ale z jakiegoś powodu nie ćwiczy.

Halina Bilik, opolska kurator oświaty zaznaczyła, że ankiety wypełniane w sierpniu i na początku września przez szkoły potwierdziły obserwacje, które poczyniono przy okazji realizowanego od kilku lat w województwie opolskim Programu Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży. Według niej skutki braku ruchu - m.in. nadwaga czy wady postawy - są niekorzystne przede wszystkim dla uczniów, ale dla państwa w przyszłości oznaczać będą większe wydatki na leczenie i rehabilitację.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH