Opolskie: droga przebudowa CTN w Mosznej

Realizacja planów związanych z przeprowadzką Centrum Terapii Nerwic w Mosznej do nowego pawilonu i przekształcenia zabytkowych pomieszczeń po CTN na potrzeby centrum hotelowo-konferencyjnego okazała się za droga.

Zarząd województwa opolskiego wydał prawie 400 tys. zł na same projekty. Musi jednak dołożyć jeszcze 225 tys. zł, żeby je zmienić i dostosować plany do realnych możliwości finansowych.

Pod koniec 2010 roku okazało się, że projekt pn. "Moszna Zamek - Regionalnym Ośrodkiem Turystyki, Rekreacji i Kultury" kosztować ma 42 mln zł, a nie 37,5 mln zł, jak wcześniej zakładano. Natomiast budowa pawilonu CTN miałaby pochłonąć 35 mln zł. Razem 77 mln zł.

"Gazeta Wyborcza" zastanawia się, kto ponosi odpowiedzialność za konieczność skorygowania istniejącego projektu. Zaznacza jednak, ze tym razem do specyfikacji istotnych warunków zamówienia wpisano, że koszt inwestycji, czyli wybudowania pawilonu dla CTN nie może przekraczać 25 mln zł.

Jeśli nie powstanie pawilon, do którego mogliby przeprowadzić się pacjenci, nie będzie można rozpocząć remontu samego zamku (ma być w nim m.in. hotel ze spa). Trzeba go zakończyć w 2015 roku i rozliczyć się ze środków unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Otwarte pozostaje pytanie o koszty całego przedsięwzięcia. Od początku celowość wydatków i ich wysokość krytykował radny wojewódzki Andrzej Namysło z SLD. Jego publiczne wystąpienia w tej sprawie stały się jednym z powodów rozpadu lokalnej koalicji PO-SLD.

-  Marszałek Józef Sebesta zamierza doprowadzić do tego, by w nowym pawilonie leczyć 160 pacjentów w systemie zamkniętym, podczas gdy odchodzi się od tego rodzaju leczenia na rzecz tzw. opieki środowiskowej. Dlatego chcę się zwrócić się o opinię do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - mówi nam Andrzej Namysło. Zastrzega, że co prawda nie jest psychiatrą, ale opiera się na zdaniu jednego z utytułowanych lekarzy CTN, który chce pozostać anonimowy.

Dodaje, że w województwie opolskim jest - w przeliczeniu na liczbę mieszkańców - cztery razy tyle miejsc do leczenia nerwic co innych regionach kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH