Opolskie: do oddania krwi zapraszają SMS-em

Krwiodawców zarejestrowanych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu na kolejne donacje stacja zaprasza SMS-em.

System SMS-owego powiadamiania krwiodawców zadebiutował w najgorętszym dla krwiodawstwa okresie. Wakacyjne braki krwi dają się we znaki w całej Polsce. Krew na bieżąco wykorzystywana jest do operacji nagłych, wiele z tych planowych trzeba przekładać.

Od kilku dni opolscy krwiodawcy otrzymują SMS z prośbą o oddanie krwi. Pierwsi już stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu i chwalili ten sposób powiadamiania.

– Prace na programem, który pozwala z naszej bazy danych wybierać wskazane przez nas grupy krwiodawców trwały półtora roku, ale wciąż jeszcze testujemy różne rozwiązania. A jest ich sporo. Gdy brakuje np. grupu 0 Rh – program wybierze krwiodawców o tej grupie, którzy mogą właśnie w tym okresie oddać krew – wyjaśnia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor opolskiego RCKiK.

Zaznacza, że program daje mnóstwo możliwości. Może wysłać SMS-y do krwiodawców z terenu, gdzie organizowana jest ekipa wyjazdowa, może powiadamiać i o specjalnych zbiórkach krwi, i o zbliżającym się terminie, w którym ochotnicy znów mogą oddać krew (mężczyźni co dwa, kobiety co ok. trzy miesiące).

– Za pomocą SMS-a możemy też podziękować krwiodawcom, a nawet złożyć im urodzinowe życzenia. Dotychczas komunikacja z naszymi krwiodawcami wymagała przejrzenia kartotek, znalezienia właściwych osób, wykonania telefonów. Obecnie jedna treść może być przesyłana do wybranej grupy kilkudziesięciu czy kilkuset osób w jednej chwili – podkreśla szefowa opolskiego centrum krwiodawstwa.

Zwraca uwagę, że SMS to również najdoskonalsza forma komunikacji. Obecnie prawie każdy ma telefon komórkowy, każdy odbiera SMS-y, a w ich treści można zawrzeć szczegółowe informacje dotyczące adresu Centrum lub oddziałów terenowych, miejsca i godzin poboru, brakującej grupy krwi.

Atutem takiego rozwiązania są również koszty. SMS-wy system jest najtańszą formą powiadamiania krwiodawców. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH