Opolskie: będą przesuwać pacjentów z OIT do zakładów opiekuńczych - to ma udrożnić system Zabrakło wolnych łóżek na Oddziałach Intensywnej Terapii w województwie opolskim i sąsiednich. FOT. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

19 stycznia w opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie mające na celu rozwiązanie problemu braku łóżek na lokalnych Oddziałach Intensywnej Terapii.

Rozwiązania problemu szukali wspólnie przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, ordynatorzy szpitali, dyrektorzy Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, wojewódzcy koordynatorzy oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia.

Violetta Porowska, wicewojewoda opolska, przypomniała, że 17 stycznia pojawił się problem, ponieważ zabrakło wolnych łóżek na Oddziałach Intensywnej Terapii. Miało to miejsce nie tylko na terenie województwa opolskiego, ale także województw sąsiednich. W rezultacie jednego z pacjentów, za pomocą śmigłowca, trzeba było przetransportować do szpitala oddalonego od Opola o ponad 200 kilometrów.

W trakcie spotkania przedstawiono nowe zasady działania systemu ratownictwa na Opolszczyźnie, który ma go udrożnić .

Jak czytamy w komunikacie Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego polega on na nawiązaniu ścisłej współpracy pomiędzy szpitalami a ZOL-ami i, w wypadku braku łóżek na Oddziałach Intensywnej Terapii, transportowania pacjentów do Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, gdzie mają być oni przyjmowani w pierwszej kolejności.

Rozpropagowano także informację o portalu internetowym, w którym szpitale będą w stanie sprawdzić, w którym z ZOL-ów znajdują się wolne łóżka mogące przyjąć pacjenta. Oprócz tego zaproponowano opracowanie „krótkiej ścieżki” procedury sądowniczej w celu umożliwienia przekazywania pacjentów do kontynuacji leczenia w ZOL-ach i innych oddziałach szpitalnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH