Opolskie: NFZ szkoli lekarzy POZ w zakresie pakietu onkologicznego

Od soboty (11 października) w województwie opolskim zaczną się prowadzone przez NFZ szkolenia dla lekarzy POZ dot. wprowadzanego od początku 2015 r. tzw. pakietu onkologicznego. Szkolenia potrwają do końca miesiąca, odbędą się w każdym z powiatów. W województwie jest 772 lekarzy POZ.

Rzecznik Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Beata Cyganiuk poinformowała w rozmowie z PAP, że Fundusz rozesłał zaproszenia na szkolenia do wszystkich lekarzy POZ z woj. opolskiego. Podkreśliła, że szkolenia mają dotyczyć technicznych aspektów wprowadzenia pakietu onkologicznego - ścieżki prowadzenia pacjenta; wyznaczonych w niej terminów; opieki, jaką należy w ramach pakietu objąć pacjenta czy kwestii rozliczeń. Nie będą natomiast dotyczyły kwestii medycznych.

- Tego typu szkolenia, według zapowiedzi wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna, mają być prowadzone odrębnie, przez lekarzy onkologów - dodała Cyganiuk.

W myśl przepisów, które mają wejść w życie od 2015 r., lekarze POZ będą mieli poszerzony katalog badań diagnostycznych w celu szybszego wykrywania chorób nowotworowych.

Zgodnie z tymi przepisami, lekarze POZ mają wykazać się większą czujnością onkologiczną, wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom z podejrzeniem nowotworu Karty Pacjenta Onkologicznego, uprawniające ich do szybkiej ścieżki diagnostyki i terapii onkologicznej bez limitów. Pacjenci po zakończeniu leczenia onkologicznego mają także wracać pod opiekę lekarzy POZ.

Minister zdrowia proponuje, aby Karty Pacjenta Onkologicznego mogli wydawać lekarze POZ, którzy będą skuteczni w rozpoznawaniu nowotworów. Jeżeli lekarz POZ będzie miał skuteczność mniejszą niż jeden potwierdzony przypadek choroby na 15 zgłoszonych podejrzeń, wówczas będzie musiał przejść szkolenie z onkologii, aby ponownie móc wydawać Karty Pacjenta Onkologicznego.

W poniedziałek (6 października) w Opolu wiceminister Neumann, który spotkał się m.in. z onkologami i dyrektorami opolskich szpitali zapowiedział, że o szkoleniach onkologicznych ministerstwo rozmawia już z towarzystwami onkologicznymi. Pierwsze z nich - dla chętnych - mają zostać przeprowadzone do końca tego roku. Dodał, że w dalszej kolejności na takie szkolenia mają być zapraszani ci lekarze, którzy będą często kierować swoich pacjentów na badania onkologiczne, a te ostatecznie nie potwierdzą choroby nowotworowej.

Wiceminister zdrowia tłumaczył, że monitorowanie tej kwestii mogłoby się odbywać w systemie kwartalnym. Wskazał, że jeśli - po przejściu szkoleń - lekarz POZ nadal będzie kierował na badania osoby ostatecznie diagnozowane jako zdrowe, to "będzie musiał wypaść ze ścieżki onkologicznej do czasu, aż podniesie swoje kwalifikacje".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH