W Opolu pacjenci z takimi objawami powinni trafiać na izbę przyjęć Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi, omijając szpitale rejonowe dla oszczędności czasu.

Udary mózgu stały się najczęstszą przyczyną niesprawności u ludzi po czterdziestce. By się bronić przed ich skutkami, konieczna jest profilaktyka i podjęcie na czas leczenia. A skuteczne leczenie jest możliwe jedynie na odpowiednio przygotowanych oddziałach udarowych.

W Opolskiem hospitalizowanych jest rocznie blisko 5 tys. chorych z objawami udarowymi. Dwa lata temu więc przy współudziale NFZ stworzono strategię leczenia udarów, która wpisała się w stworzony w 1997 roku narodowy program profilaktyki i leczenia udaru mózgu. Otwarto w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym im. św. Jadwigi w Opolu, odpowiednio wyposażone w sprzęt, stosujące wypracowane na świecie standardy postępowania, oddziały udarowe w szpitalu neuropsychiatrycznym, zatrudniono i przeszkolono kadrę pracującą w oddziałach udarowych - lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, logopedów, neuropsychologów.

– Udar mózgu jest schorzeniem nagłym naczyniowym i właściwie obejmuje dwa główne mechanizmy – powiedział Gazecie Wyborczej” dr Sławomir Romanowicz, ordynator oddziału neurologii dla dorosłych w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym im. św. Jadwigi w Opolu.

W ponad 80 proc. jest to udar niedokrwienny i polega na zamknięciu światła tętnicy mózgowej przez materiał zakrzepowo-zatorowy, a w 15 proc. mamy do czynienia z krwotokami, gdzie pęknięte naczynie niszczy tkankę mózgową. Najczęściej skutkuje to niedowładem połowicznym, zaburzeniami mowy i zaburzeniami widzenia.

W Opolu pacjenci z takimi objawami powinni trafiać na izbę przyjęć Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. św. Jadwigi, omijając szpitale rejonowe dla oszczędności czasu.

Jak mówi dr Romanowicz, w ciągu trzech godzin chory powinien dotrzeć do szpitala na oddział udarowy i mieć przeprowadzoną diagnostykę. Udowodniono bowiem, że o wiele skuteczniej pacjent z udarem mózgu jest leczony na oddziałach udarowych niż na oddziałach neurologicznych, internistycznych czy innej specjalności. Ponadto, od 2004 roku jest możliwość podania w Polsce leku, który odwraca dotychczas nieodwracalne zjawisko, jakim jest zakrzep w tętnicy mózgowej. Jest to rekombinowany aktywator plazminogenu. Lek ten jest podawany wyłącznie w szpitalach do tego przystosowanych. W Opolskiem jest to właśnie szpital św. Jadwigi z oddziałami udarowymi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH