Opole: w WCM zoperują bariatryczne

W Wojewódzkim Centrum Medycznym otyli pacjenci na koszt NFZ będą mogli zmniejszyć żołądek.

Już od połowy marca w Publicznym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu będą wykonywane metodą laparoskopową operacje bariatryczne. Jak wyjaśnia dr n. med. Dariusz Sokołowski, specjalista chirurgii ogólnej z oddziału chirurgii ogólnej i naczyniowej WCM w Opolu, który będzie wykonywał operacje, otyli pacjenci będą mieli do wyboru założenie opaski na żołądku lub wycięcie części żołądka. Ten drugi wariant ma dotyczyć wyłącznie osób, które ważą ponad 200 kg.

Do operacji nie kwalifikują się osoby, u których doszło do otyłości na tle chorobowym. Koszty operacji pokrywa NFZ.

Do tej pory leczenie operacyjne u pacjentów z otyłością, mające na celu zmniejszenie u nich wagi, wykonywały tylko nieliczne szpitale, w tym Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, gdzie pionierem operacji bariatrycznych był prof. Edward Stanowski.

Wyjaśniał on „Rynkowi Zdrowia”, że jest wiele metod chirurgicznego leczenia otyłości. Jedna ogranicza ilości przyjmowanych pokarmów, a druga - wchłanianie tego co zjemy. Trzecia zaś łączy te obie. Najprostszą metodą – restrykcyjną - jest założenie na górną część żołądka opaski, która może być regulowana - powiększana i zmniejszana. W górnej części żołądka tworzy się zbiornik o objętości 50 ml. De facto tyle żołądka zostaje. Na trwałe można zmniejszyć górną część żołądka za pomocą przeszywaczy mechanicznych. Podobną objętość wytwarzamy, przecinając żołądek czy zaszywając go. Te metody można stosować zarówno podczas operacji otwartych, jak i laparoskopowych.

Metody bardziej złożone polegają na tym, że tworzy się mały zbiornik  w górnej części żołądka, podobnie jak w metodzie restrykcyjnej, ale przez połączenie małego żołądka z jelitem z trawienia wyłącza część jelit - w zależności od masy ciała - o długości 70 cm, 150 a nawet 250 cm. Zastosowanie takiej metody chirurgicznej uniemożliwia zjadanie większej ilości pokarmów. Pętla zrobiona jest na stałe. Można ją zlikwidować tylko poprzez kolejną operację.

W Polsce co czwarty Polak i co piąta Polka są otyli, a w przypadku prawie 250 tys. osób – jak szacują specjaliści – można mówić już o otyłości olbrzymiej, kwalifikującej się do leczenia chirurgicznego. Spośród owej rzeszy patologicznie otyłych rocznie jest operowanych ok. tysiąca osób. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH