Opole: ośrodek może kształcić specjalistów medycyny paliatywnej

Ośrodek Medyczny Samarytanin w Opolu został pierwszym ośrodkiem akredytacyjnym w województwie opolskim, w którym lekarze będą mogli odbywać specjalizację z medycyny paliatywnej.

Onkolog i specjalista w dziedzinie medycyny paliatywnej prowadzący opolski Ośrodek Medyczny Samarytanin, w ramach którego działa również hospicjum, dr Cezary Juda podał, że aby uzyskać uprawnienia do kształcenia specjalistów w dziedzinie medycyny paliatywnej jednostka musiała spełnić szereg wymogów. M.in. mieć odpowiednio wyposażoną siedzibę, świadczyć opiekę domową, ambulatoryjną i stacjonarną oraz dysponować kadrą lekarzy specjalistów medycyny paliatywnej, pielęgniarek w liczbie minimum 1,5 pielęgniarskiego etatu na jedno łóżko (a tych w ośrodku jest obecnie 13), psychologa i fizjoterapeutów.

- Na tej podstawie przyznano nam prawo do kształcenia trzech lekarzy. Kształcenie takie odbywa się w systemie dwuletnim. Już mamy cztery osoby chętne, by je podjąć - mówił na konferencji prasowej Cezary Juda.

Opolska i śląska wojewódzka konsultant w dziedzinie medycyny paliatywnej dr Jadwiga Pyszkowska, która jest też prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, zaznaczyła, że to dobra wiadomość dla Opolszczyzny. - Do tej pory lekarze, którzy chcieli kształcić się w tej dziedzinie musieli jeździć do innych regionów - powiedziała.

Podkreśliła, że o tym jak bardzo potrzebni są lekarze w tej dziedzinie świadczą liczby - w woj. opolskim, jej zdaniem, powinno być ponad 50 specjalistów medycyny paliatywnej, a jest czterech.

Jadwiga Pyszkowska dodała, że aby zdobywać uprawnienia z dziedziny medycyny paliatywnej trzeba mieć już zrobioną inną specjalizację kliniczną. Dodała, że niełatwo jest znaleźć chętnych do pracy w tej dziedzinie choćby dlatego, że wymaga on pełnej dyspozycyjności, ciągłej opieki nad chorymi i towarzyszenia im oraz wyjątkowej empatii i odporności.

Jest to również dziedzina medycyny, w której preferowana powinna być opieka domowa, co też - zdaniem konsultant - nie jest wygodne dla wielu lekarzy. Oceniła, że placówki świadczące opiekę paliatywną spełniającą w pełni standardy są obecnie na Opolszczyźnie trzy: ośrodek i hospicjum Samarytanin, hospicjum Betania oraz jednostka w Nysie.

- Reszta placówek, które twierdzą, że zajmują się opieką paliatywną, świadczą raczej opiekę długoterminową lub szpitalną. W niektórych jest niewystarczająca liczba personelu, a inne nie gwarantują możliwości zapewnienia domowego klimatu, co powinno być warunkiem koniecznym, by mówić o opiece paliatywnej - powiedziała dr Pyszkowska.

Medycyna paliatywna ma poprawiać jakość życia i łagodzić cierpienia osób przewlekle chorych w ostatnim okresie życia, ale i we wcześniejszym stadium choroby, gdy podejmowane jest leczenie przedłużające życie. - Jej celem nie jest dążenie do wyleczenia ani zahamowania choroby, tylko poprawienie jakości ostatniego okresu życia - wyjaśnia prezes Fundacji Onkologiczno-Hospicyjnej Samarytanin Ewa Kosowska-Korniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH