Opole: lepiej z identyfkacją dawców narządów

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu pobierają od zmarłych coraz więcej organów do przeszczepów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w tym roku placówce udało się pobrać siedemnaście narządów od pięciu dawców. Od początku roku placówka ma nowego koordynatora ds. przeszczepów dr Macieja Kaplitę, który zajmuje się identyfikacją potencjalnych dawców.

Według danych Poltransplantu w zeszłym roku przeszczepiono w całym kraju 762 nerki, 20 nerek wraz z trzustką, 214 wątrób, 71 serc i 10 płuc. W sumie dokonano 1077 przeszczepień narządów. Najwięcej przeszczepień dokonano w maju, czerwcu i lipcu ubiegłego roku.

Jak już pisaliśmy koordynatorzy to lekarze i pielęgniarki przeszkoleni w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Dzięki ich pracy ma wzrosnąć liczba przeszczepianych narządów.

Obecnie w Polsce przeszczepia się dwa do trzech razy mniej narządów na milion mieszkańców niż w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Francji czy Włoszech. 
Autorzy modelu koordynatorów wzięli za wzór Hiszpanię, gdzie rocznie odbywa się ok. 4 tys. transplantacji.

Koordynatorzy będą identyfikować potencjalnych dawców narządów wśród pacjentów ze śmiercią mózgu, zwoływać lekarzy potrzebnych do szybkiego zorganizowania komisji potwierdzającej śmierć mózgową, organizować przeszczep, rozmawiać z rodziną dawcy przed zabiegiem i po nim, dopilnować, aby ciało dawcy po pobraniu narządów wyglądało jak przed zabiegiem.

Jest to o tyle ważne, bo nadal wielu Polaków sprzeciwia się pobieraniu organów od zmarłych. Również nie wszyscy lekarze, którzy mogliby to czynić angażują się w procedury zwiazane z donacją narządów.

Optymalnie od jednego dawcy można pobrać płuca, serce, nerki, wątrobę, trzustkę, jelito. Dzięki temu jeden dawca może uchronić od śmierci wielu ludzi. W najgorszym wypadku pobierane są same nerki. Zwykle oprócz narządów unaczynionych, można też pobrać rogówkę i tkankę kostną, a także naczynia tętnicze i żylne. Przy tej czynności pracuje zwykle kilka zespołów. Pierwszy pobiera z reguły serce i płuca, kolejny wątrobę, trzeci zaś nerki i trzustkę.

Wszelkie najnowsze dane statystyczne (za 2009) rok dotyczące donacji narządów i liczby przeszczepień są zawarte Biuletynie Poltransplantu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH