Opole: hipotermia głowy ratuje noworodki

W Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu uratowano już 10. pacjenta dzięki zastosowaniu selektywnej hipotermii głowy w terapii dzieci urodzonych w zamartwicy.

Mateusz przyszedł na świat miesiąc temu w Strzelcach Opolskich. Nie dawał oznak życia, nie oddychał. Jego reanimacja trwała ponad 20 minut. 

Chłopca natychmiast przewieziono do Wojewódzkiego Centrum Medycznego, gdzie został poddany nowoczesnej terapii – hipotermii głowy, która opóźnia postępowanie zniszczeń w tkance mózgu niedotlenionego wskutek ciężkich powikłań przy porodzie.

Życie dziecka zostało uratowane, chociaż zaobserwowano wiele komplikacji wynikających z ciężkiego niedotlenienia całego organizmu. Chłopczyk wymagał m.in. operacji kardiochirurgicznej, dializoterapii, wykazywał objawy uszkodzenia wątroby. Operacja się udała, funkcja nerek powróciła w zupełności, poprawia się też stan wątroby.– Jego stan jest na tyle dobry, że wypisujemy go dzisiaj z oddziału intensywnej terapii dla dzieci w naszej placówce. Trafi do oddziału patologii noworodków i wcześniaków w szpitalu ginekologiczno-położniczym w Opolu – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Wojciech Walas, ordynator oddziału intensywnej terapii dla dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.Jak mówi dr Walas, selektywną hipotermię głowy w terapii noworodków oddział oddział intensywnej terapii dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym stosuje już od ponad roku. Podjął ją jako trzeci ośrodek w Polsce. Pojawiły się kolejne placówki, które stosują ten rodzaj terapii.Do niedotlenienia mózgu noworodka dochodzi na skutek powikłań przy porodzie. Ratunkiem dla niego może być schłodzenie mózgu za pomocą specjalnego czepka – cool cap. Dziecko musi być poddane zabiegowi w ciągu sześciu godzin od chwili narodzin.

Przez ponad rok pracy z urządzeniem cool cap do leczenia hipotermii w Opolu skierowano 24 noworodki. Po badaniach okazało się u 14 dzieci stosowanie metody jest zbędne, u 10 zdecydowano się na jej wdrożenie. Wszyscy mali pacjenci mają się dobrze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH