Opłacalne oddziały geriatryczne? Na razie tylko dla prywatnych inwestorów...

Rośnie zapotrzebowanie na oddziały opieki długoterminowej. Zauważa to już nie tylko prywatna opieka zdrowotna, która coraz częściej inwestuje w rozwój oddziałów geriatrycznych, ale także NFZ. Płatnik z roku na rok przeznacza coraz więcej środków na opiekę długoterminową.

Demografowie alarmują, że społeczeństwo w krajach rozwiniętych starzeje się. W ciągu najbliższych dwudziestu lat liczba seniorów w Polsce podwoi się - co czwarty Polak będzie miał skończone 60 lat, trzykrotnie wzrośnie odsetek osób po 80. roku życia. Geriatrzy przewidują, że w 2050 roku 10 proc. naszych rodaków będzie miało skończone 80 lat. Dziś odsetek takich osób to około 3 proc.

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na oddziały opieki długoterminowej. Z tego powodu EMC Instytut Medyczny SA planuje rozbudowę Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach. Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, zapowiedział, że spółka obok istniejącego w Katowicach 40- łóżkowego szpitala chce zbudować zupełnie nowy budynek z 60 łóżkami, zapleczem rehabilitacyjnym oraz szkoleniowym.

Podobnie myśli dr Jarosław Derejczyk, śląski konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii i dyrektor katowickiego szpitala EuroMediCare. Kierowany przez niego prywatny szpital geriatryczny podwaja liczbę łóżek - z 40 do 80.

Eksperci twierdzą, że dla prywatnych inwestorów, oprócz dostrzeżenia problemu społeczno-demograficznego, to po prostu dobry biznes. Rośnie bowiem liczba osób skłonnych powierzyć opiekę nad starszymi członkami rodziny wyspecjalizowanej placówce. A koszt jest niemały, waha się pomiędzy 3 -3,8 tys. zł za miesiąc.

Zupełnie inaczej sprawa się ma z oddziałami finansowanymi przez NFZ. Tutaj dla porównania pobyt pacjenta geriatrycznego na oddziele opieki długoterminowej finansowany przez płatnika kosztuje 75 zł za dobę. Zdaniem prof. Barbary Bień, wiceprzewodniczącej zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, taka wycena w żaden sposób nie pokrywa faktycznie ponoszonych przez szpital kosztów. 

Zdaje się, że fundusz pomału też zaczyna zauważać problem. Świadczy o tym stale rosnąca kwota przeznaczana przez NFZ na opiekę długoterminową. Podczas gdy w 2008 roku opieka długoterminowa kosztowała płatnika ok. 800 mln zł rocznie, to w 2010 roku - już prawie dwa razy tyle.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH