Dzięki dokonanemu w warszawskim Instytucie Transplantologii przeszczepowi własnych wysepek trzustkowych do wątroby, pacjent, któremu usunięto trzustkę, uniknie cukrzycy - poinformowano w środę 21 maja br. na konferencji prasowej. Stan pacjenta jest bardzo dobry.

Cierpiącemu od kilkunastu lat na przewlekłe zapalenie trzustki pacjentowi trzeba było usunąć chory narząd, gdyż odczuwał niezwykle silne bóle. Dotychczas taki zabieg oznaczał, że u chorego rozwinie się cukrzyca i będzie on potrzebował codziennych zastrzyków insuliny. Nawet przy systematycznym stosowaniu insuliny mogą grozić niebezpieczne wahania poziomu cukru we krwi - na przykład z powodu opuszczenia posiłku lub błędnego dawkowania.

Zespół dr. hab. Andrzeja Chmury z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM w Warszawie przeprowadził nowatorski zabieg, dzięki któremu pacjent może uniknąć cukrzycy.

Po usunięciu trzustki trzeba było z niej wyizolować tzw. wysepki trzustkowe, a następnie wstrzyknąć do żyły wrotnej, którą krew z jelita płynie wprost do wątroby. Przeprowadzona przez prof. Zbigniewa Wierzbickiego operacja trwała aż 10 godzin, natomiast przygotowania do niej - aż 10 lat. Uwzględniały one zarówno badania laboratoryjne, które przeprowadził prof. Piotr Fiedor, jak i uzyskanie wszelkich niezbędnych certyfikatów.

Podobny zabieg można przeprowadzić zarówno wykorzystując własne komórki pacjenta (autoprzeszczep), jak i z pomocą komórek pobranych ze zwłok (alloprzeszczep). U pacjenta doktora Andrzeja Chmury autoprzeszczep zostanie prawdopodobnie uzupełniony alloprzeszczepem, ponieważ liczba uzyskanych własnych komórek nie była duża (uległy zniszczeniu w przebiegu zapalenia). W przyszłości możliwe będzie - stosowane już od lat w innych krajach - przeszczepianie wysepek trzustkowych ze zwłok pacjentom z cukrzycą. Dzięki temu nie będą już musieli wstrzykiwać sobie insuliny.

Jak podkreślają specjaliści, przy przeszczepie własnych komórek nie trzeba podawać leków zapobiegających ich odrzuceniu (są to drogie leki, a ich podawanie jest obarczone skutkami ubocznymi).

W warszawskiej klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej AM od niemal 20 lat przeprowadza się już jednoczesne przeszczepy trzustki i nerki, jednak cała trzustka to narząd, którego utrzymanie po przeszczepie często się nie udaje. Natomiast przeszczep komórek ze zwłok to zabieg stosunkowo prosty i w razie potrzeby może być powtarzany wielokrotnie.

Na razie nie wiadomo, czy i kiedy Ministerstwo Zdrowia zatwierdzi taką operację jako refundowaną procedurę wysokospecjalistyczną. W grę wchodzi nie tylko koszt operacji, ale i podawanych później leków przeciwdziałających odrzuceniu przeszczepu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH